Wes Kremer: To największa w historii Polski inwestycja wojskowa. Nie dziwi mnie polskie poczucie dumy

fot: youtube

System Patriot jest najlepiej rozwiniętym systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym na świecie. Jeśli decyduje się na niego taki kraj Sojuszu, jak Polska, automatycznie wzrasta potencjał obronny całej wspólnoty – powiedział Wes Kremer, szef Raytheon Integrated Defense Systems w rozmowie z dziennikarzem onet.pl.

– To był świetny dzień dla Polski, wielu przedsiębiorstw, ale i dla NATO i to na wielu różnych poziomach – zapewnił Wes Kremer.

– System Patriot jest najlepiej rozwiniętym systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym na świecie. Jeśli decyduje się na niego taki kraj Sojuszu, jak Polska, automatycznie wzrasta potencjał obronny całej wspólnoty. Ponieważ już pięciu członków NATO posiada system Patriot, Polska ma możliwość zintegrowania z nimi swoich baterii w ramach NATO. Wasz kraj jest 15. krajem na świecie, który zaufał naszym rozwiązaniom. Po drugie, to wszystko oznacza również możliwość wspólnych ćwiczeń z siłami Stanów Zjednoczonych. No i po trzecie – powiększona rodzina Patriot to dodatkowe miejsca pracy nie tylko w USA, ale i w Polsce – ocenił.

– To największy transfer technologiczny poza granice USA, jaki umożliwia amerykańskie prawo. Dzięki temu Raytheon i inne firmy będą mogły podzielić się know-how z polskimi przedsiębiorstwami. To największa w historii Polski inwestycja wojskowa. Nie dziwi mnie polskie poczucie dumy – podkreślił Wes Kremer rozmowie z dziennikarzem onet.pl.

– System Patriot jest w stanie wyeliminować wszelkie zagrożenia – ze strony pocisków balistycznych, rakiet manewrujących, samolotów, czy bezzałogowców – powiedział szef Raytheon Integrated Defense Systems

– Po pierwsze, już w 1. fazie Polska otrzymuje najnowocześniejszą wersję systemu Patriot, obecnie wdrażaną w US Army. Do tego dochodzi wspomniany system IBCS. Jest on wciąż na etapie opracowania, ale Polska będzie pierwszym krajem poza USA, który go otrzyma. Do tego dochodzi radar dookólny AESA oraz rakiety nisko kosztowe SkyCeptor – Polska najprawdopodobniej także będzie ich pierwszym odbiorcą. Dzieki temu Polska znajdzie się w pierwszej trójce krajów z najsilniejszą i najnowocześniejszą obroną przeciwrakietową w postaci systemu – podsumował Kremer.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ