Spalarnia we Wrocławiu jednak powstanie?

  grafika udostępniona przez Niezależny Portal Osiedla Karłowice-Różanka www.karlowice-rozanka.com.pl.

  Minął rok od zapewnienia przez Prezydenta Rafała Dutkiewicza o zaniechaniu budowy spalarni na ul. Obornickiej. Wrocławianie wówczas obronili miasto przed niechcianą inwestycją. Ale sprawa wraca, tylko jest ujęta nieco inaczej. Wrocławskie media otrzymały bardzo zgrabnie napisany tekst (poniżej). Polecamy uwadze ostatni akapit!

  Zapytaliśmy Przemysława Filara prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, co sądzi śmieciach, które mogą być źródłem energii dla Wrocławia.

  Od lat magistrat próbuje przekonać mieszkańców do budowy spalarni. WE współpracy z firmą Fortum, w której władzach zasiadał wiceprezydent Adamski, odpowiedzialny od lat za problem smogu. Sprawa jest bardzo podejrzana i mam nadzieję, że zostanie wyjaśniona, bo władze miasta maja obowiązek działać na rzecz mieszkańców, nie inwestorów

  Informacja prasowa, z 28.03.2018 r.

  CZY WROCŁAWSKIE ŚMIECI MOGĄ BYĆ ŹRÓDŁEM ENERGII DLA MIASTA?

  Trwają konsultacje dotyczące wrocławskiego rynku ciepłowniczego zainicjowane przez Fortum. Na kolejnym posiedzeniu Rady Społecznej przedstawiciele mieszkańców, organizacji społecznych
  i eksperci dyskutowali na temat systemu zagospodarowania odpadów oraz doświadczeń związanych z wykorzystaniem śmieci nienadających się do recyklingu jako paliwa do produkcji prądu i ciepła.

  Aktualny stan gospodarki odpadami w stolicy Dolnego Śląska przybliżył Bartosz Małysa ze spółki Ekosystem. Choć poziom segregacji rośnie, nadal odpady zmieszane stanowią dużą część śmieci wyrzucanych przez mieszkańców Wrocławia. Jednym z wyzwań jest ich efektywne wykorzystanie,
  a tym samym ograniczenie składowania. Odpady resztkowe, pozostałe po procesie recyklingu mogą posłużyć m.in. do produkcji paliwa (RDF) wykorzystywanego w specjalnie przystosowanych cementowniach lub elektrociepłowniach.

  Doświadczenia związane z odzyskiem energii z odpadów przybliżył Piotr Górnik z Fortum. Koncern zarządza m.in. elektrociepłownią Högdalen w Szwecji, która ciepło powstałe z odpadów dostarcza do ok. 100 tys. odbiorców indywidualnych i biznesowych. Funkcjonująca od 2013 roku elektrociepłownia w Kłajpedzie jest natomiast źródłem ok. 40% ilości ciepła niezbędnego dla litewskiego miasta.

  Fortum rozważa rozwój we Wrocławiu ekologicznych źródeł energii. Jednym z wielu analizowanych rozwiązań  jest projekt elektrociepłowni, która wpisuje się w zintegrowany system ciepłowniczy oraz nowoczesny system zagospodarowania odpadów zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Projekt jest na etapie wstępnych założeń w z zakresie technologii oraz lokalizacji obiektu i na razie nie będzie realizowany. Kierunki rozwoju infrastruktury ciepłowniczej Fortum chce wypracować w drodze dialogu z mieszkańcami, władzami miasta i ekspertami.

  źródło: Jacek Ławrecki, Rzecznik Prasowy Fortum

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ