777 Rocznica bitwy pod Legnicą

domena publiczna

Komunikat organizatora:

Legniczanie!

8 kwietnia zgromadźmy się wspólnie, by uczcić pamięć księcia Henryka II Pobożnego.

8.04.2018 o godzinie 13.00 w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w tej intencji zostanie odprawiona Najświętsza Ofiara Mszy Świętej.

Około godziny 14.30 na Placu Słowiańskim będziemy wspólnie żądać godnego upamiętnienia księcia Henryka Pobożnego. Chcemy, by w miejsce dawnego pomnika “Wdzięczności Armii Radzieckiej” stanęła kolumna Henryka Pobożnego. Potrzeba nam pamiętać o tym władcy, którego śmierć zniweczyła plan odbudowy Królestwa Polskiego.

O 15.00 zgromadzimy się pod obeliskiem upamiętniającym 2000 lat Chrześcijaństwa, bitwę pod Legnicą, Henryka Pobożnego i św. Jadwigę na Skwerze Orląt Lwowskich, by tam złożyć kwiaty i uhonorować poległych.

Nie może zabraknąć nikogo, komu zależy na naszym mieście, na jego historii i przyszłości!

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. To było preludium do utraty Śląska, tudzież jego odłączenia od Polski. Dzięki tej bitwie odpadł on od Polski w czasie późniejszym, a to miało już druzgocące znaczenie dla Polski, bo Niemcy bez Śląska nigdy nie urosłyby do takiej potegi jak urosły. Bolesław Pobożny kontynuował dzieło swego ojca Henryka Brodatego i jednoczył Polskę. Z chwilą jego śmierci zaczął się podział Śląska i strata innych polskich dzielnic. Bolesław Rogatka zaczał od zatracenia Ziemi Lubuskiej, co było dla Polski bardziej znaczące niż sprowadzenie Krzyzaków, których nota bene sprowadził w okolice Namysłowa Henryk Brodaty jeszcze przez Konradem Mazowieckim. Później jeszcze Probus próbował jednoczyć Polskę dzięki przygotowaniu gruntu przez jego ojca Henryka Białego, ale wtedy już było to bardziej uzależnione od Czech. Można powiedzieć, że Bitwa pod Legnicą miała dla Polski większe znaczenie niż Bitwa pod Wiedniem 1683. Większe znaczenie miały tylko dwie bitwy. Warszawska 1920 i pod Grunwaldem 1410. Na trzecim miejscu jest Legnica. Bez Sląska porzucono myśli o zachodnich połaciach kraju na rzecz wschodnich. Gdyby Śląsk pozostał w Polsce to zapewne nikt nie pozwolilby na trwała utrate łączności z Pomorzem Zachodnim. Historia Polski i Europy wyglądałaby inaczej, gdyby wynik nie zginął w niej Bolesław Pobożny, bo to było duzo ważniejsze niz sam wynik starcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ