MINISTERSTWO FINANSÓW: NADWYŻKA BUDŻETU PO LUTYM WYNIOSŁA 4,5 MLD ZŁ


Nadwyżka budżetu po lutym wyniosła 4,5 mld zł – podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Dochody wyniosły ponad 62 mld zł, czyli 17,4 proc. planu rocznego, a wydatki pond 57 mld zł, czyli 14,5 proc. tego planu. Wpływy z podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 745 mln zł.

Według resortu, wysokie dochody z podatku PIT wiążą się z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku z działalności gospodarczej. Wyższe wpływy z podatku CIT związane są przede wszystkim z działaniami uszczelniającymi i dobrą sytuacją gospodarczą. Wzrósł również popyt inwestycyjny w kraju i na głównych rynkach eksportowych.

Na dobrą kondycję budżetu składa się z jednej strony dobra koniunktura gospodarcza, a z drugiej strony skuteczna polityka Ministerstwa Finansów i jego aparatu wymierzona w oszustów podatkowych – ocenił dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Do administracji państwowej, w tym przypadku zwłaszcza do aparatu fiskalnego, powróciła logika i skuteczność w działaniu. Te działania są lepiej zaplanowane. Są mniej represyjne w stosunku do uczciwych przedsiębiorców, a zdecydowanie bardziej ostrzejsze wobec oszustów podatkowych. Ten przykład płynący z góry, kierunek polityki prowadzony przez państwo, z Ministerstwem Finansów na czele – tworzy atmosferę, przez którą nieuczciwi podatnicy, pseudoprzedsiębiorcy, którzy wyłudzali nienależne zwroty podatku VAT, dziś boją się to robić – wskazał Marian Szołucha.

Z kolei państwowy dług publiczny na koniec 2017 r. spadł o 3,4 mld zł względem roku 2016 r. – poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Polityk dodała, że 2017 rok był pierwszym rokiem, kiedy Polska zahamowała przyrost państwowego długu publicznego w ujęciu nominalnym.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ