4.1 C
Wrocław
Minister Kwieciński o świetnej kondycji gospodarki. „Realizacja programu przynosi pozytywne skutki”

Minister Kwieciński o świetnej kondycji gospodarki. „Realizacja programu przynosi pozytywne skutki”

fot. youtube.com

– Dwa lata temu różni eksperci krajowi i zagraniczni wieścili, że w 2017 roku będzie w Polsce zapaść finansów publicznych. Widać jednak, że konsekwentna realizacja programu gospodarczego, strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przynosi pozytywne skutki, również w sytuacji, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości finansuje największe od lat programy społeczne, zmniejszając ubóstwo i nierówności społeczne – powiedział portalowi Niezalezna.pl minister rozwoju i inwestycji, Jerzy Kwieciński.

“Dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB” – oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody’s. Agencja podkreśliła, że “z uwagi na mocniejszą od oczekiwań sytuację fiskalną oraz sprzyjające otoczenie gospodarcze, spodziewamy się, że relacja długu do PKB Polski będzie spadać. Prognozujemy, że dług spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB”.

O te dobre wiadomości od Agencji Moody’s portal Niezalezna.pl zapytał ministra rozwoju i inwestycji, Jerzego Kwiecińskiego.

Mamy nie tylko dobre wyniki gospodarcze, które potwierdzane są przez Główny Urząd Statystyczny, ale również potwierdzenia od agencji ratingowych, które coraz lepiej oceniają naszą gospodarkę. Nie tylko my ją dobrze oceniamy, ale widać, że do naszych opinii skłaniają się również zagraniczne agencje

ocenił minister.

Jerzy Kwieciński podkreślił, że “z pozytywnych wieści, które do nas napływają, to jest oczywiście fakt, że maleje deficyt budżetowy – za ubiegły rok według szacunków jest to 1,5 proc., więc spadł z 2,3 proc., które były w 2016 roku”.

Szef resortu inwestycji i rozwoju przypomniał jednocześnie, że “dwa lata temu różni eksperci krajowi i zagraniczni wieścili, że w 2017 roku będzie w Polsce zapaść finansów publicznych”.

Widać jednak, że konsekwentna realizacja programu gospodarczego, strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przynosi pozytywne skutki, również w sytuacji, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości finansuje największe od lat programy społeczne, zmniejszając ubóstwo i nierówności społeczne.

Mamy więc dobrą sytuację finansów publicznych, mamy rosnącą gospodarkę, która powoduje dobre przychody budżetowe, ale maleje nam również zadłużenie. To zadłużenie całego sektora finansów publicznych wynosi obecnie  niewiele ponad 50 proc. – 50,6 proc. – takie dane podał GUS, a to oznacza, że niebawem może ono spać poniżej 50 proc. i takiej opinii jest Agencja Moody’s

– podsumował minister Jerzy Kwieciński.

Źródło: niezalezna.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ