GUS: W POLSCE NAJNIŻSZA INFLACJA OD KILKUNASTU MIESIĘCY


Mamy najniższą inflację od kilkunastu miesięcy. To dobra informacja dla konsumentów, przedsiębiorców i budżetu państwa. 

Jak podał GUS, w szacunku flash ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 1,3 proc. licząc rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc.

Część ekonomistów spodziewała się wyższej inflacji – nawet ponad 1,5 proc.

Dr Marian Szołucha z akademii Finansów i Biznesu Vistula, odnosząc się do ostatnich danych GUS-u, powiedział, że polska gospodarka rozwija się w sposób zrównoważony.

– Mówię o równowadze pomiędzy dwiema stronami gry rynkowej – popytem reprezentowanym przez konsumentów i podażą reprezentowaną przez przedsiębiorców, czyli producentów. To dowód na to, że fałszywym jest twierdzenie, jakoby dynamicznemu rozwojowi gospodarczego musiała towarzyszyć inflacja, która tworzy taką iluzję nominalną, polegającą na tym, że wydaje nam się, iż mamy więcej pieniędzy, a są one warte wciąż tyle samo albo coraz mniej, bo słabnie ich siła nabywcza. Wiele przykładów świadczy o tym, że szybkiemu rozwojowi gospodarczemu, jeśli odbywa się on w sposób zrównoważony, może towarzyszyć nawet deflacja – podkreślił dr Marian Szołucha.

GUS podał również, że ceny żywności i napojów rdr wzrosły o 3,7 proc., a mdm spadły o 0,1 proc.

Natomiast ceny nośników energii rdr wzrosły o 1,9 proc., a mdm spadły o 0,2 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły rdr o 2,3 proc.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ