“Schronisko dla roślin” na Wzgórzu Andersa

MP

Dzisiaj, dzięki pracownikom Uniwersytetu Przyrodniczego rozpoczyna się wiosenna edycja pn. “Schronisko dla roślin”. W zeszłym roku, projekt pilotażowy zyskał uznanie u wrocławian, toteż  postanowiono, iż będą organizowane dwie edycje: wiosenna i jesienna.

Ideą, jak mówi pomysłodawca i specjalista w zakresie ochrony roślin Dr Janusz Mazurek jest pragnienie aby wrocławianie zaangażowali się we wspólne dobro i ten Schronisko spełnia oczekiwania.

Projekt pozwoli przede wszystkim na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczającą nas przyrodę. Często jest tak, że działkowicze mają rośliny, które już się nie mieszczą na rabatach i je wyrzucają. Dzięki schronisku będą mogli się wymienić.

Ten projekt, ma też na celu zwiększyć bioróżnorodność, tzn. żeby w różnych miejscach zieleń się rozrastała i przez to była bardziej odporna na szkodniki.

Na terenie mobilnego schroniska będzie można porozmawiać ze specjalistą od roślin. Zasada jest prosta Dr Janusz Mazurek członek Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych i Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.

Lepiej przesuszyć niż przelać (poza nielicznymi wyjątkami) powiedział Dr Mazurek. Nie powinno się podlewać, jeśli górna warstwa jest mokra. Podlewanie musi być zawsze z góry (też poza nielicznymi wyjątkami). Konieczny jest drenaż na spodzie (żwirek, keramzyt) i najważniejsza jest gleba, bo ona wpływa na kondycję całej rośliny a woda powinna być odstana.

W warunkach miejskich rośliny mają specyficzne warunki i niektóre nie wytrzymują, głównie z powodu silnego nasłonecznienia i braku powietrza w glebie.

Generalnie dbamy o rośliny od góry i…zapominamy o podłożu a ono powinno być rozluźnione, ponieważ to, gwarantuje nam dostęp do powietrza. Musimy jeszcze uwzględniać fizjologię roślin, bo nie każda roślina będzie nam rosła na przykład w glinie.

Dzisiaj pierwsze spotkanie na Wzgórzu Andresa a przyniesione rośliny, zaznacza Dr Mazurek powinny być w doniczkach, podlane i oznaczone aby kolejna osoba wiedziała co wyrośnie.

Zanim ktoś je sobie wybierze zostaną sprawdzone pod względem fitosanitarnym.

Schronisko dla roślin będzie czynne w godz. 16-19, w kolejne poniedziałki. Dzisiaj na Wzgórzu Andersa. 16 kwietnia w parku Grabiszyńskim na Oporowie, przy pętli tramwajowej a 23 kwietnia koło pętli przy Stadionie Miejskim i ostania szansa – 7 maja na ul. Partyzantów/Kosynierów Gdyńskich.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ