Węgry: Partia Viktora Orbana wygrała wybory

Orban.jpg

Konserwatywny Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana wygrał niedzielne wybory parlamentarne – wynika z pierwszych cząstkowych wyników podanych przez Narodowe Biuro Wyborcze.

Fidesz, który w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową ubiegał się o trzecią z rzędu kadencję u władzy, zdobył 49,15 proc. głosów po przeliczeniu 64 proc. głosów.

Nacjonalistyczna partia Jobbik według tej prognozy zdobędzie 27 miejsc, a koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog – 19 miejsc.

Do parlamentu wejdą jeszcze Koalicja Demokratyczna b. socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya z 9 mandatami oraz partia Polityka Może Być Inna z 7 mandatami. Jeden mandat zdobędzie lewicowa partia Razem, także 1 kandydat niezależny i 1 przedstawiciel narodowości niemieckiej.

W wystąpieniu po zakończeniu niedzielnych wyborów parlamentarnych premier Węgier Viktor Orban podziękował polskim liderom za poparcie.

– Chciałbym podziękować naszym polskim przyjaciołom, prezesowi Kaczyńskiemu i premierowi Morawieckiemu, że przyjechali i nas poparli – oświadczył Orban.

Źródło: tvp.info/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ