Pomnik Zbrodni Katyńskiej [Fotorelacja]


Jacek Libicki prezes Stowarzyszenia Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej pod Pomnikiem Katyńskim przypomniał o dwóch totalitaryzmach i dwóch ideologiach, które doprowadziły do zamordowania jeńców w trzech sowieckich obozach.

Decyzja, która nie mieściła się w żadnych kanonach wojennych została podjęta 5 marca 1940, tydzień później zaczęły się pierwsze rozstrzeliwania jeńców. Bez sądu, bez przedstawiania zarzutów i aktów oskarżenia zamordowano około 22 tysiące Polaków.

 

MP

Jerzy Michalak Wiceprzewodniczący Zarządu Województwa odwołał się do wspomnień rodzinnych, kiedy to pierwszy raz pokazała mama tablicę katyńską a potem dowiedział się o prawdziwej historii jeńców zamordowanych w sowieckich lasach.

Pragnę za tę ofiarę podziękować (…). Wszystkim tym, którzy byli, są i będą strażnikami pamięci składam hołd a tym którzy zginęli, niech Pan Bóg da wieczny odpoczynek.

MP
MP

Paweł Hreniak Wojewoda Dolnośląski, odczytał list ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który został skierowany do uczestników obchodów 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Katyń to słowo symbol i symbol bestialstwa dokonanego na polskim narodzie, symbol strzału w tył głowy i haniebnej próby zatarcia śladów wojny. 78 lat temu sowieccy zbrodniarze zadecydowali o zamordowaniu Polaków w Katyniu. W ten sposób chcieli pozbawić nasz kraj elity narodu, w tym elity polskiego wojska.

Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart naszej historii. To haniebna próba niszczenia polskiej tożsamości przez unicestwienie tego, co Polska miała najcenniejszego – wykształconych i oddanych Ojczyźnie obywateli.

MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP
MP

Biskup Jacek Kiciński poprowadził modlitwę ekumeniczną

Matko Boża Katyńska, Matko Miłosierdzia i pojednania (…) oddajemy wszystkich zamordowanych na Wschodzie.

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ