Rynek dopalaczy w rękach rządu

dopalacze_2.jpg

Wczoraj na nadzwyczajnej sesji, radni rozmawiali nt. bezkarnej sprzedaży tzw. dopalaczy. Powszechnie znane są zarówno kupującym jak i stróżom prawa, stałe i lotne punkty sprzedaży. Zapowiedziana nowelizacja “ustawy antynarkotykowej z uwzględnieniem dopalaczy” jeszcze jest w komisjach, zatem trzeba sobie radzić  w ramach istniejącego prawa.

Radni przyjęli tylko apel do rządu, w tej sprawie a we Wrocławiu, doraźnie mają być wzmożone patrole Policji i Straży Miejskiej w punktach, takich jak na ul. Stawowej. Rozważano, wzorem Łodzi korzystać z immisji, czyli z prawa cywilnego i wypowiadać umowy na dzierżawę lokali, w których sprzedawane są dopalacze. A w tym przypadku  mamy do czynienia z immisją pośrednią – materialną (zapach, dźwięk) i niematerialną (wpływają na odczucia sąsiada). O ile w lokalach miejskich można zastosować przepisy prawa cywilnego, to już w lokalach prywatnych w obecnym stanie prawnym, wymienione przepisy nie mogą byc użyte, powiedział Wojciech Adamski Wiceprezydent Wrocławia.

Obecne przepisy wymagają zmiany m.in. w kwestii zaliczania kolejnych substancji do grupy zabronionych czy ujednolicenia podejścia do narkotyków i dopalaczy, mówi Michał Piechel 

Według forum smart szop, najbardziej popularne dopalacze: Smart Shiva Bobby Sence Ultra Black Window Mr Brain Hammer Aztec Pure Zefir Zen Ultra które mają też tańsze wersje a ich nazwy często ulegają zmianie.

Nadto organa ścigania i kontroli nie nadążają za kreatywnością ludzi produkujących i sprzedających dopalacze. Można je kupić nie tylko u dilerów ale też w oficjalnie zarejestrowanych punktach handlowych, działających często przy szkołach, centrach handlowych oraz nocnych klubach. Skala zjawiska ma tendencję wzrostową a prawo karne nie działa odstraszająco. 

Sanepid, ani Policja nie mają narzędzi do skutecznego przerwania mafiom narkotykowym produkcji i rozprowadzania środków odurzających. Dopóki państwo nie wymyśli sposobu na walkę z producentami i dystrybutorami, tak długo obok rynku narkotykowego będzie się rozwijał rynek dopalaczy. Wraz z malejącą ilością punktów handlowych rośnie sprzedaż internetowa “wyrobów kolekcjonerskich”, specjalistycznych płynów do czysczenia etc. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ