Nowa inwestycja na wrocławskim lotnisku

Foto: mat prasowy

Ruszyły prace nad kolejnym stanowiskiem do odladzania samolotów. Port lotniczy już teraz przygotowuje się do intensywnego sezonu zimowego.

W porannym szczycie operacyjnym z wrocławskiego lotniska startuje ponad 10 samolotów w ciągu godziny. W sezonie zimowym, od października do marca, zdarza się, że wszystkie potrzebują odlodzenia. To standardowa procedura przy temperaturze poniżej zera, opadach śniegu lub deszczu – trwa kilkanaście minut. Do tej pory we Wrocławiu było jedno stanowisko przeznaczone do tego celu. Teraz ruszyły prace nad kolejnym.

– Rozbudowa istniejącej płyty do odladzania wraz z kompletną towarzyszącą infrastrukturą to jedna z kluczowych inwestycji Portu Lotniczego Wrocław na ten rok. Ułatwi funkcjonowanie lotniska w sezonie zimowym i jeszcze bardziej podniesie punktualność operacji lotniczych prowadzonych we Wrocławiu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Lotnisko ciagle się rozwija

Inwestycja jest bezpośrednio związana z bardzo szybkim rozwojem lotniska. Tylko w pierwszym kwartale tego roku port obsłużył ponad 600 tys. pasażerów, tj. prawie 9 proc. pasażerów więcej niż przed rokiem. W tym sezonie podróżni mają do dyspozycji 85 kierunków, z czego 10 to regularne nowości. – Szacujemy, że w 2018 roku obsłużymy ponad 3,2 mln pasażerów, co oznacza ok. 10 proc. wzrost rok do roku – dodaje Dariusz Kuś.

Port systematycznie inwestuje w rozwój infrastruktury. Przypomnijmy, że dysponuje już najnowocześniejszym systemem nawigacyjnym do prowadzenia operacji w trudniejszych warunkach atmosferycznych (ILS Cat. II). Nowe stanowisko do odladzania, o wymiarach 80×80 m, będzie z nim w pełni kompatybilne.

Zgodnie z harmonogramem, prace powinny się zakończyć w ciągu czterech miesięcy. Co ważne dla pasażerów: w żaden sposób nie wpłyną one negatywnie na funkcjonowanie lotniska. Wykonawcą jest firma Strabag. Wartość inwestycji to 12,4 mln zł.

Ruch lotniczy we Wrocławiu rośnie również dlatego, że swoje bazy operacyjne rozwijają tu najwięksi przewoźnicy. Ryanair bazuje w stolicy Dolnego Śląska już trzy samoloty, a od tego sezonu dodatkowo czwarty w ramach Ryanair Sun. Od marca tego roku we Wrocławiu na stałe stacjonuje także drugi samolot Wizz Air, „nocują” tu też maszyny m.in. PLL LOT, SAS, Lufthansa, SWISS.

Nowy parking już działa

W ostatnich dniach do użytku oddano też nowy parking B, który pomieści 350 samochodów. Położony jest najbliżej hali odlotów. Najkorzystniejsze ceny  można uzyskać rezerwując miejsce przez Internet z minimum 4-dniowym wyprzedzeniem. Ta opcja będzie wkrótce dostępna. Wtedy za 1 dzień postoju na parkingu B zapłacimy 29 zł i 49 zł za 3dni. Planując dłuższy urlop, warto skorzystać z parkingu długoterminowego (parking D), gdzie – uwzględniając 40-procentową zniżkę przy rezerwacji online – za  7-8 dni postoju zapłacimy 59 zł lub 79 zł za 14-15 dni.

materiały: Port Lotniczy Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ