Paweł Przystawa: Nie sądziłem, że jest tak źle

MP

Wczoraj o bezpieczeństwie mówiono przy okazji programu Bezpieczny Budynek i prezentacji szlabanu, który otwierają również służby ratownicze przy ul. Zielińskiego. Dzisiaj zajmujemy się tematem ale od strony służb ratowniczych, ściślej finansowania Ochotniczej Straży Pożarnej.

Paweł Przystawa z Partii Wolność otrzymał z UM odpowiedź w sprawie przekazywania dotacji strażakom-ochotnikom ale zdumiewa go, zarówno kwota, jak i brak podstawowej wiedzy o wyjazdach. Po prostu urząd nie prowadzi żadnej statystyki. Jeśli Przystwa chce informacji, może zwrócić się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej lub bezpośrednio do OSP, radzi Stanisław Kosiarczyk Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

 Paweł Przystawa jest zdumiony odpowiedzią dyrektora Stanisława Kosiarczyka.

Otrzymałem tylko część odpowiedzi na zadane pytania. Nie wiem dlaczego nie na wszystkie. Po prostu zadam je jeszcze raz. Prosiłem o udzielenie informacji publicznej dotyczącej finansowania OSP we Wrocławiu. Jest rzeczą niedopuszczalną aby sektor bezpieczeństwa był zaniedbywany przez magistrat, a wydatki szły np. w stronę nowego systemu biletowego lub wielu innych bezsensownych inwestycji.

Kilka rzeczy mnie “co najmniej” zdziwiły, w przypadku gdzie sami Urzędnicy w piśmie przyznają, że na terenie Wrocławia OSP to przede wszystkim WYSOKOWYSPECJALIZOWANE jednostki świadczące pomoc medyczną, wspieranie ratownictwa wodnego, działaniach poszukiwawczych zaginionych osób oraz działaniach w katastrofach budowlanych.

1. Kwota jaką przeznaczył magistrat w 2018 roku na funkcjonowanie OSP to 72 000 zł – na 4 jednostki działające we Wrocławiu ( w Krakowie gdzie funkcjonuje 5 oddziałów OSP przeznaczono 2 482 750,00 zł ! ).

Jest rzeczą niedopuszczalną aby sektor bezpieczeństwa był zaniedbywany przez magistrat, a wydatki wielomilionowe szły np. w stronę nowego systemu biletowego lub wielu innych bezsensownych inwestycji.

  1. Najbardziej szokująca sprawa: Urząd Miasta nie jest w stanie udzielić mi informacji dotyczących ilości interwencji OSP we Wrocławiu, ponieważ ich nie prowadzi!
    Jak to możliwie, że organ rozdysponowujący pieniędzmi na daną jednostkę, nie wie tak na prawdę, co ta jednostka robi?!

Nie sądziłem, że jest tak źle i prowadzi się tak sprawy we Wrocławiu związane z bezpieczeństwem czyli jedną z najważniejszych rzeczy dla obywateli a więc nas WSZYSTKICH.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ