Mularczyk: W polskich archiwach nie ma żadnej uchwały Rady Ministrów o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennycW polskich archiwach nie ma żadnej uchwały Rady Ministrów o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych. Na takie dokumenty powołuje się strona niemiecka i różni „eksperci” – mówił w środowych „Aktualnościach Dnia” w Radiu Maryja poseł Arkadiusz Mularczyk, szef zespołu parlamentarnego ds. reparacji.

Komisja ds. reprywatyzacji kontynuuje prace analityczne nad raportem ws. strat Polski podczas II wojny światowej. Poseł Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że chciałby, by Niemcy mogły być sądzone w polskim sądzie.

– Naszym celem jest zbadanie problematyki reparacji oraz przygotowanie raportu o stratach wojennych oraz wskazanie możliwych działań o charakterze politycznym czy prawnym w tej sprawie. Odbyły się już trzy spotkania, na których zaprezentowano informacje o stratach Rzeczpospolitej – zarówno materialnych, jak i osobowych – wyjaśnił poseł.

– Można powiedzieć, że gromadzimy dokumenty, zbieramy informacje, czekamy na wyrok TK, bo przypomnę, że w ubiegłym roku przygotowaliśmy wniosek o uchylenie immunitetu jurysdykcyjnego państwa, które jest odpowiedzialne za zbrodnie wojenne – tłumaczył.

Nad sprawą, poza komisją, pracują oczywiście także zespoły ekspertów – dodał Arkadiusz Mularczyk.

– Stworzyli oni swoje zespoły, ponieważ obszar zagadnień, który oni badają, jest bardzo obszerny. On dotyczy całokształtu spraw związanych ze stratami osobowymi. Chodzi przede wszystkim o to, ilu obywateli zamordowano, ilu obywateli z Polski wybyło w związku z II wojną światową oraz jakie były straty materialne w różnych miejscowościach. Dzisiaj jesteśmy jeszcze na etapie prac analitycznych – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

Szef zespołu parlamentarnego ds. reparacji zaakcentował, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji.

– W polskich archiwach nie ma żadnej uchwały Rady Ministrów zrzeczenia się przez Polskę reparacji wojennych. Na takie dokumenty powołuje się strona niemiecka i różni „eksperci” – podkreślił.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ