Rozpad małżeństw i w efekcie rodzin to w Polsce duży problem

pixabay.com

Rozpad małżeństw i w efekcie rodzin to w Polsce duży problem. Roczna liczba rozwodów utrzymuje się na poziomie sześćdziesięciu kilku tysięcy.

W Polsce rozwodzi się rocznie około 65 tys. małżeństw. To niepokojąca liczba – zwraca uwagę senator Antoni Szymański.

– To oznacza, że dotyczy to około 130 tys. osób dorosłych i około 100 tys. dzieci rocznie. Skala problemu jest ogromna i trzeba temu przeciwdziałać – wskazuje Antoni Szymański, senator PiS.

Według Głównego Urzędu Statystycznego trzy najczęstsze powody rozwodów podawane przez małżonków to niezgodność charakterów, niewierność małżeńska oraz nadużywanie alkoholu. Niestety, rozwodom sprzyja społeczne przyzwolenie, na które z kolei wpływa kultura popularna i media.

Psychoterapeuta Piotr Fijewski przekonuje, że małżeństwo traktuje się jako projekt do zrealizowania.

– Para po pierwsze nie ma realnie czasu na bycie razem, po drugie preferuje zadania nad obecnością wzajemną. Nie ma tej sfery kontaktu, ona przestaje istnieć. Dzieci stają się projektem, czyli dziecko to jest system zadań do wykonania – tłumaczy psychoterapeuta.

Małżeństwa, w których zaczyna źle się dziać, mogą liczyć na różne formy pomocy. Psychoterapia, warsztaty małżeńskie, poradnictwo i mediacje.

Rośnie jednocześnie świadomość małżeństw, że wzajemne problemy nie muszą kończyć się rozwodem – podkreśla psycholog rodzinny doktor Piotr Szczurkiewicz.

– Dzisiaj jest sporo zgłoszeń, spore zapotrzebowanie na pomoc w tej dziedzinie. Bardzo dużo już się tu próbuje robić w tej sprawie – wskazuje dr Piotr Szczukiewicz.

Kryzys w małżeństwie pomagają przezwyciężyć duchowe wspólnoty – zaznacza ks. Paweł Dubowik, duszpasterz krajowy Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”.

– Kościół, poprzez taką działalność duszpasterską, poprzez różnego rodzaju wspólnoty, choćby jak wspólnota trudnych małżeństw „Sychar”, którą reprezentuję, ale również spotkania małżeńskie, wiele innych wspólnot, które towarzyszą, wspierają, są z małżeństwami – mówi ks. Paweł Dubowik.

Poważnym zagrożeniem dla rodziny jest ideologia gender, która walczy z tradycyjną rodziną i macierzyństwem. Dlatego ważnym darem cementującym związek dwojga ludzi jest sakramentalny związek małżeński – mówi ksiądz profesor Wojciech Cichosz.

– Kiedy widzę małżeństwo sakramentalne, to jest większa szansa, aby była wspólna możliwość modlitwy, spowiedzi, komunii świętej, czyli aktywnego udziału w życiu Kościoła – podkreśla ks. prof. Wojciech Cichosz, wykładowca UMK w Toruniu.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zasadniczą zmianę, która miałaby wpłynąć na zmniejszeni liczby rozwodów. Chodzi o projekt ustawy wprowadzające konieczność rozmowy małżonków z mediatorami – mówi Michał Woś z Ministerstwa Sprawiedliwości.

– W czasie tego postępowania sędzia razem z mediatorem spotkają się z małżonkami po to żeby porozmawiać z tą rodziną, z małżonkami właśnie o tym czy aby na pewno decyzja, którą podjęli jest tą decyzją właściwą – wyjaśnia Michał Woś.

Niestety, jak podkreślają eksperci, bezpłatna pomoc dla małżeństw w kryzysie jest wciąż mało dostępna.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ