Tusk uderzył w konstytucyjność działań śp. prezydenta Kaczyńskiego

fot. telewizjarepublika

Donald Tusk w trakcie poniedziałkowego przesłuchania przed Sądem Okręgowym w Warszawie w procesie Tomasza Arabskiego odpowiadał na szereg pytań. – Lech Kaczyński forsował samodzielną – na granicy uprawnień konstytucyjnych – aktywność zagraniczną i podejmował decyzje polityczne często samodzielnie i bez szczególnych konsultacji z rządem – powiedział podczas przesłuchania Tusk.

Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu – powiedział w poniedziałek były premier Donald Tusk, zeznając przed Sądem Okręgowym w Warszawie w procesie b. szefa tej kancelarii Tomasza Arabskiego.

Były wicepremier odpowiadając na pytania odniósł się także do postaci samego śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego atakując jego postępowanie. Powiedział, że w jego ocenie, samodzielność działań zmarłego prezydenta mogła przekraczać granice konstytucyjnego ładu.

– Lech Kaczyński forsował samodzielną – na granicy uprawnień konstytucyjnych – aktywność zagraniczną i podejmował decyzje polityczne często samodzielnie i bez szczególnych konsultacji z rządem. W mojej ocenie nie było to zgodne i z duchem, i z literą konstytucji. Odnosiłem wrażenie, że ta samodzielność może przekraczać granice konstytucyjnego ładu – powiedział Tusk.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ