Cymański: Mówienie o tym, że rząd nie zwraca się w kierunku prospołecznym, jest nieprawdziwe. Apeluję o spokój

fot: youtube

Gośćmi red. Katarzyny Gójskiej w programie “W punkt” byli poseł Kukiz’15 Agnieszka Ścigaj, poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Cymański, oraz, nieobecny w studiu, senator Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski. – Zawsze się trzymam przysłów. Diabeł tkwi w szczegółach – te jest tutaj najtrafniejsze. Może zabrakło rozmowy i pytania: “A co z tym 500 zł?”. Dodajmy, że ten postulat jest kosztowny. To kwestia kilkuset milionów. Spełnienie drugiego postulatu to niemal 4 mld zł – mówił poseł PiS.

Brak porozumienia z częścią rodzin osób niepełnosprawnych

– One chciały uczestniczyć w tych rozmowach, robili to od dwóch lat. To są rodzice, które wiązały duże nadzieje z władzą PiS-u. Cierpliwie przez dwa lata rozmawiały. Mają tych postulatów dużo. Pierwszy był taki, że do renty socjalnej powinni otrzymywać zasiłek rehabilitacyjny. Drugi dotyczył renty socjalnej, która miała być wyrównana do najniższej krajowej. Obecne propozycje ich nie satysfakcjonują – rozpoczęła poseł Ścigaj.

– Zawsze się trzymam przysłów. Diabeł tkwi w szczegółach – te jest tutaj najtrafniejsze. Może zabrakło rozmowy i pytania: “A co z tym 500 zł?”. Dodajmy, że ten postulat jest kosztowny. To kwestia kilkuset milionów. Spełnienie drugiego postulatu to niemal 4 mld zł. Jeśli mówimy o wszystkich z orzeczeniem niepełnosprawności, mamy znacznie szerszą grupę. Nie odczytuję absolutnie, że rząd mówi “nie”. W świetle wszelkich wydarzeń, pewne rzeczy się już powiedziało. Istnieje moralne prawo do krytyki. Pan Rulewski zawsze stawał po stronie słabszych – odpowiedział poseł Cymański.

Stanowisko senatora PO Jana Rulewskiego

– Nie tylko dlatego, że nie spełniły się oczekiwania pań, które uczestniczą w różnych składach. Rząd dokonał pewnej dywersji w środowisku niepełnosprawnych. Tam są różne grupy, o różnych potrzebach. Rząd nie przygotował stanowiska w sprawie orzecznictwa. Projektu orzecznictwa nie ma. Rząd stoi zatem pod ścianą. Analiza funkcjonalna pozwoli by racjonalnie wydatkować pieniądze – wniósł do dyskusji senator Rulewski.

– Nie ma pytania czy, tylko jak. Opiekunowie osób niepełnosprawnych starszych, ma uzależnione świadczenie od wynagrodzeń, nawet sprzed lat. To wszystko musi być uporządkowane. Mówienie o tym, że rząd nie zwraca się w kierunku prospołecznym, jest nieprawdziwe. Apeluję o spokój – podkreślił poseł PiS.

Przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska

– Każdy, kto jest szefem jakiejkolwiek brygady, zawsze odpowiada jako pierwszy za wszystko, co się wydarzy. Jego funkcja to odpowiedzialność. Na premierze kraju spoczywa niezwykle duża odpowiedzialność. Był po prostu marnym szefem – mówiła poseł Ścigaj.

– Jestem przekonany, że doszło do wielkich zaniedbań w logistyce. Pan Donald Tusk był przesłuchiwany na poważnie, wszystko to znajdzie się w protokole sądowym – podsumował Tadeusz Cymański.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ