Naukowcy z Wrocławia pracują nad rewaloryzacją ogrodów Zamku Książ

Bieniecki Piotr, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons


Historyczne ogrody Zamku Książ w Wałbrzychu znajdą się pod opieką naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy opracują koncepcję ich rewaloryzacji. Przedstawiciele obu instytucji podpisali w tej sprawie porozumienie określające zasady współpracy.

Prezes zarządu Spółki Zamek Książ w Wałbrzychu Anna Żabska oraz prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Anna Chełmońska-Soyta podpisały porozumienie, w ramach którego naukowcy z Uniwersytetu opracują całościową koncepcję rewaloryzacji ogrodów – poinformował PAP Mateusz Mykytyszyn z biura prasowego Zamku Książ.

„W kolejnych latach książańskim ogrodom zostanie przywrócony wygląd i urok z czasów księżnej Daisy i ostatnich Hochbergów na zamku. Jesteśmy zadowoleni, że odbędzie się to pod kierunkiem i przy współpracy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego” – powiedziała Anna Żabska.

Podpisane pięcioletnie porozumienie określa zasady współpracy w zakresie architektury krajobrazu, kształtowania terenów zielonych, planowania przestrzennego oraz rewaloryzacji zabytków ogrodów Książa.

Dotyczy ono także przedsięwzięć dydaktycznych i naukowo-badawczych, w tym tematów prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich oraz realizacji wspólnych konferencji, wykładów i szkoleń, a także współpracy z innymi instytucjami naukowymi. Zamek Książ w ramach zawartego porozumienia przyjmie studentów Uniwersytetu Przyrodniczego na praktyki i staże wakacyjne, semestralne i dyplomowe.

Mykytyszyn dodał, że obecnie pod kierunkiem dr inż. Justyny Jaworek-Jakubskiej z Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji trwa gromadzenie historycznej dokumentacji i ikonografii, niezbędnej do przeprowadzenia rewaloryzacji ogrodów. Kolejnym etapem będzie opracowanie całościowej koncepcji rewaloryzacji ogrodów i programu konserwatorskiego.

Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Jego historia sięga XIII w. kiedy z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni.

Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji. (PAP)

Autor: Agata Tomczyńska

źródło: naukawpolsce.pap.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ