Poseł RP Paweł Pawłowski Kukiz’15: Wrocławiowi grozi zarząd komisaryczny

MP

Poseł Paweł Pawłowski Kukiz’15 zapowiada start wielu członków ruchu obywatelskiego Kukiz’15 w zbliżających się wyborach samorządowych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Chcemy zmienić perspektywę myślenia o Wrocławiu i wierzę, że mieszkańcy Wrocławia to docenią i w Ratuszu pojawi się w końcu ktoś, kto nie chce jego niszczenia przez zadłużanie i fasadowe zarządzanie, mówi Poseł.

Żeby coś zmieniło się we Wrocławiu, potrzebna jest zmiana sposobu myślenia o mieście. Tutaj niemal od trzech dekad, jest tak naprawdę ta sama ekipa, która co jakiś czas ma zmieniającego się lidera. Miasto zarządzane jest w dość dziwny sposób. Z jednej strony tworzy się fasadę wspaniałego, postępowego proeuropejskiego miasta. I tutaj… tylko reklama jest na wysokim poziomie. Szkoda, że na równie wysokim poziomie nie jest zapewnienie wygodnej infrastruktury dla mieszkańców. Np. komunikacji miejskiej, parkingów dla kierowców. A już zupełnie skandaliczne jest  wydawanie zezwoleń deweloperom, bez jakiegokolwiek pomyślunku – bo jak ci ludzie mają się dostać do miasta i z powrotem nie stojąc w kilkugodzinnych korkach? Ja znacznie szybciej dojadę tutaj z Brzegu, niż mieszkańcy nowych osiedli do centrum.

Mówi pan o fasadowym zarządzaniu, o prezydencie, który poza wyborami w 2014 roku, wygrywał w cuglach.

I efekty widzimy na co dzień a będzie gorzej, bo dług zaciągnięty będzie musiał spłacić każdy mieszkaniec. Szykują się nowe pożyczki, bo prezydent znowu ogłosił przetarg na udzielenie czterech kredytów. Wrocław z dochodami na poziomie 4,3 mld zł. jest zadłużony na 2,8 mld zł. i zaciąga  nowe kredyty a jest jeszcze drugi dług, ukryty w spółkach miejskich.

Dzisiaj przeznaczamy ponad 230 mln zł. rocznie na spłaty zadłużenia.

Można powiedzieć: przeinwestowano w inwestycje, które nie zapewniają dobrego rozwoju. Inwestowano głównie w reklamy i PR a nie w infrastrukturę przydatną dla mieszkańców i my wkrótce będziemy to pokazywali. Będą to rzeczy smutne ale nie możemy udawać, że nic złego się nie dzieje. Myślę, że nie wszyscy będą zainteresowani aby nas słuchać ale nie będziemy ukrywać, że Wrocław tylko z pozoru jest wspaniały.

Tu potrzebny jest ktoś, kto nie będzie tylko chodził i się uśmiechał i składał obietnice bez pokrycia, jaki to Wrocław będzie wspaniały w ciągu kolejnych czterech lat, ponieważ istnieje zagrożenie, że miasto za niespełnienie warunków budżetowych może mieć zarząd komisaryczny.

Czy Kukiz’15 ma pomysł na dziurę w ziemi przy Stadionie Miejskim?

Tam miała powstać wspaniała galeria handlowa. Bóg jednak czuwa nad Wrocławiem, bo gdyby tam powstała ta galeria, wówczas dojazd do niej zajmował był trzy a może cztery godziny. To jest wielki problem prezydenta. Dziura szpeci przede wszystkim wizerunkowo ratusz.

Mam nadzieję, że włodarz, zanim się jeszcze skończy kadencja przedstawi jakąś sensowną propozycję albo przynajmniej wytłumaczy mieszkańcom, jak to jest, że z jednej strony jest dobrze w mieście, a z drugiej są tego typu przypadki. Chociaż podam przykład z Prudnika, w województwie opolskim, gdzie właśnie w takich dziurach zasadzono bratki. Wrocławska dziura jest bardzo duża, może i tam trzeba zasadzić dużo kwiatków?

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ