OSTATNIE DNI NA ZŁOŻENIE ZEZNANIA PODATKOWEGO

podatki.jpg

To już ostatnie dni na złożenie PIT-u. Dokument możemy wysłać pocztą, wypełnić przez internet albo przynieść osobiście do urzędu skarbowego. Przypominamy, że rozliczenie podatkowe składamy w miejscu, gdzie mieszkamy. Nie musi to być adres naszego zameldowania. Czasu na rozliczenie się z fiskusem nie mamy dużo, bo ostateczny termin upływa 30 kwietnia.

To już ostatni dzwonek na złożenie PIT-u. Każdego roku sytuacja się powtarza – wiele osób rozlicza się z fiskusem dopiero pod koniec kwietnia.

– Wynika to z tego, że jesteśmy narodem zapracowanym, zabieganym. Mamy dużo problemów, dużo pracy, dużo obowiązków. Być może wynika także to z przyzwyczajenia, że na ostatnią chwilę robimy te rzeczy, które są bardzo ważne, bardzo istotne – tłumaczy Paweł Cybulski, wiceminister finansów.

Kiedy czas nas goni, łatwo o błąd, bo pośpiech to zły doradca. Najczęstszy błąd to brak podpisu. Aby uniknąć błędów, lepiej wypełnić zeznanie przez internet. Można to zrobić korzystając z aplikacji e-deklaracje – wskazuje Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

– System – poza tym, że jest intuicyjny i prosty – podpowiada nam. Nie pozwoli nam wysłać z błędem zeznania, a więc unikamy wszelkich błędów rachunkowych, matematycznych, które bardzo często zdarzają się przy tradycyjnej formie – mówi Małgorzata Spychała.

Od kilku lat istnieje możliwość skorzystania ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, tzw. PFR-uTaki dokument można pobrać z portalu podatkowego. Następnie w dowolny sposób go redagować.

Statystyki pokazują, że w ostatnich latach coraz więcej Polaków wypełnia PIT-y przy pomocy internetu – zwrócił uwagę Krzysztof Brudziński z Urzędu Skarbowego w Poznaniu.

– Z roku na rok obserwujemy wzrastającą liczbę rozliczeń poprzez kanał elektroniczny. W zeszłym roku było to 875 tys. rozliczeń. Nastąpił wyraźny wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 116 tys. – wskazuje Krzysztof Brudziński.

Warto pamiętać o ulgach, jakie nam przysługują. Te w tym roku są podobne do tych z lat poprzednich – dodaje Małgorzata Spychała.

– Mamy ulgę prorodzinną, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i spora grupa podatników korzysta z tej możliwości obniżenia wymiaru swojego podatku. Ale mamy też i ulgę rehabilitacyjną – wskazuje pracownik Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

źródło: TV Trwam News/RIRM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ