Jest nowy przewodniczący KRS. Został nim sędzia Leszek Mazur

fot: youtube

Podczas pierwszego posiedzenia KRS w nowym składzie, w trybie tajnym odbyło się głosowanie, które miało wyłonić nowego szefa tej instytucji. Został nim Leszek Mazur, który na co dzień, orzeka w Częstochowie.

Dziś Krajowa Rada Sądownictwa zebrała się po raz pierwszy od wyboru na początku marca przez Sejm RP 15 sędziów-nowych członków KRS. Jeszcze tego samego dnia – I prezes SN Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Jednak zgodnie z przepisem ustawy o KRS, to do niej – jako I prezes SN – należało zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego. Według ustawy o KRS, posiedzenie w takiej sytuacji zwołuje bowiem “Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego”.13 kwietnia Gersdorf poinformowała, że zwołała posiedzenie KRS na 27 kwietnia.

Rada, wybierała dziś swojego przewodniczącego spośród dwóch kandydatów, którymi byli Teresa Kurcyusz-Furmanik oraz Leszek Mazur.

Sędzia Leszek Mazur wygrał po otrzymaniu 16 głosów. W głosowaniu brało udział 23 członków Rady. Oddano 21 ważnych głosów. Na posiedzeniu był też obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który wcześniej nie pojawiał się na posiedzeniach KRS.

– Chciałbym podziękować za zaufanie. Jest to dla mnie zaszczyt i jednocześnie obowiązek. Postaram się, na miarę swoich możliwość, jak najlepiej wypełniać obowiązki przewodniczącego KRS – mówił po wyborze nowy przewodniczący KRS Leszek Mazur.

– Cieszę się, że KRS rozpoczyna efektywne działania – dodał.

Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali sędzia Dariusz Drajewicz oraz Wiesław Johann. Obaj zdobyli po 20 głosów.

Leszek Mazur na co dzień, od 2004 r. orzeka w VI Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Częstochowie. Jest sędzią od 1993 r. W przeszłości orzekał w Wydziale Karnym częstochowskiego sądu, a także w Wydziale Ksiąg Wieczystych SR w Myszkowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1986 r. ukończył studia z wyróżnieniem. Jest dwukrotnym laureatem nagrody “Primus Inter Pares”

źródło: telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ