Pięta: Patryk Jaki to realna zmiana w Warszawie


Gośćmi Telewizji Republika byli Stanisław Pięta (PiS) i Barbara Chrobak (Kukiz’15). Razem z Marcinem Bąkiem rozmawiali o pierwszym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa oraz o kandydatach na prezydenta miasta stołecznego Warszawa.

W piątek przed godz. 15 zakończyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, na którym wybrano m.in. przewodniczącego Rady. Został nim sędzia Leszek Mazur. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja rzecznika prasowego KRS.

Było to pierwsze posiedzenie KRS po wyborze przez Sejm nowych sędziów-członków Rady i po rezygnacji I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z funkcji przewodniczącej.

– Dobrze, że w końcu odbyło się posiedzenie KRS. Nie wiem czy pani prezes jest bardziej prezesem czy politykiem. Wydaje mi się, że ostatnio zajmuje się bardziej polityką. Te zmiany, które w sądownictwie następują są dobre i muszą iść do przodu. Przedłużanie odbycia się posiedzenia KRS było prywatną rozgrywką pani prezes i całej PO. Pragnę przypomnieć, że pan Budka był ministrem sprawiedliwości i nie wprowadził żadnych zmian – mówiła na naszej antenie Barbara Chrobak.

– To jak zmiany są przyjmowane w UE, to jest to mniej istotne od tego jak zmiany przyjmują Polacy i jak one realnie wpłyną na postępowania sądowe i ich prosperowanie. Wszyscy wiemy jak rozczarowani ludzie przychodzą do naszych biur. To są ludzie, którzy się skarżą na bardzo nieeleganckie traktowanie na sali rozpraw, na ginące akta i inne zaniedbania. Dla nas istotne jest to, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym i realizujemy założony program. To jak przyjmie to pan Schetyna, albo ile razy będzie machać świeczką pani Gersdorf na manifestacjach KOD-u jest mniej ważne – podkreślił Pięta.

– KRS nie decyduje o tym jak szybko będą rozpatrywane sprawy w sądach, ale od czegoś trzeba zacząć. W KRS muszą zasiadać sędziowie nie z kapelusza, tylko kompetentne osoby. Ciesze się, że są to sędziowie przede wszystkim z rejonów – powiedziała Chrobak. – KRS ma również wpływ na nominacje sędziów. Wiem jak to się odbywało. Były składane teczki osobowe, sprawdzane sprawy, które prowadziły. KRS ma bardzo ważną rolę i ważne jest, aby te awanse otrzymywały osoby, które na to zasłużyły. Myślę że temat w tej sprawie się nie zamknie, ponieważ to jest paliwo dla PO – dodała.

PO i Nowoczesna tak się zaplątały w tej krytycznej narracji, że parlamentarzyści już sam nie wiedzą czy to przynosi skutki pozytywne czy negatywne. Jeśli chcą brnąć w tę retorykę i awantury to ich sprawa, ale to daleki od tego co czują Polacy – ocenił Pięta.

Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej przeprosił za słowa, w których – ich zdaniem – podzielił warszawiaków ze względu na ich pochodzenie. – Protestujemy przeciwko dzieleniu mieszkańców Warszawy na lepszych i gorszych – mówił Oskar Hejka z PiS.

– Prezydentem miasta powinna być osoba pracowita. Poseł Trzaskowski to powinien chyba zacząć od siebie – oceniła Chrobak.

– Chcę tylko powiedzieć, że Patryk Jaki jest człowiekiem całym sercem zaangażowanym w pracę na rzecz Warszawiaków. To osoba, która pomogła wielu ludziom. Pochylił się nad ogromną krzywdą, która została wyrządzona ludziom wyrzuconym ze swoich mieszkań. Jeśli Warszawa nie chce kontynuacji polityki, której symbolem jest HGW, to jest jedna droga. Patryk Jaki to realna zmiana w Warszawie. Kluczem jest dotarcie do biernych Warszawiaków. Jaki to człowiek aktywny, szczery, pracowity i zaangażowany – zaznaczył Pięta.

– Wybory mamy w listopadzie i kampanię powinniśmy zacząć w sierpniu – na trzy miesiące przed wyborami. Ta obecna kampania pana Trzaskowskiego jest tak naprawdę bezprawna – dodała Chrobak.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ