Prof. Chazan: Chcę namówić koleżanki i kolegów do pokory i nie do wydawania wyroków przedwcześnie

Chazan.jpg

Gośćmi Marcina Bąka w programie Telewizji Republika ,,Wolne głosy – popołudnie” byli Profesor Bogdan Chazan oraz Karina Walinowicz z Ordo Iuris – Lekarze powinni nauczyć się pokory wobec pewnych procesów fizjologicznych. (…) Chcę namówić koleżanki i kolegów do pokory i nie do wydawania wyroków przedwcześnie – powiedział w programie.

– Został pan powołany na świętokrzyskiego konsultanta do spraw ginekologii. Doszły nas wieści, że były jakieś protesty przeciwko objęciu przez pana tego zjawiska.

Profesor Chazan: – Pani wojewodzina świętokrzyska zaproponowała mi żebym objął tę funkcję. (..) Ta decyzja nie spodobała się pewnej grupie ludzi, która wyglądała, że była to akcja Obywateli RP. Zapowiadało się w internecie na bardzo potężną manifestacje, ale zebrało się około 60 osób, które wyglądały na takie, które były finansowane.

– Nie byłem, nie widziałem tej manifestacji, ale znam to z relacji przyjaciół którzy występowali tam w moim imieniu i zorganizowali kontrmanifestacje za co im bardzo dziękuję.

– Ale to nie koniec. następnego dnia, to znaczy, że wczoraj. Ponieważ dowiedziano, że będę miał wykłady na uniwersytecie. Została zorganizowana kolejna akcja przed wydziałem lekarskim. Tam zebrało się kilkanaście osób, bardzo głośnych, rektor nie zgodził się na to by ich wpuścić, więc hałasowali przed wydziałem i zakłócali spokój zajęć.

– Czy sędziowie powinni decydować o procedurach medycznych? To jest pytanie związane z tą dramatyczną sytuacją tego chłopczyka Alfiego Evansa.

Karina Walinowicz: To co obserwujemy, to jest bardzo duże nadużycie całego systemu, który funkconuje w Wielkiej Brytanii który pomija wolę rodziców. Dziecko jest tam traktowane jako osobny podmiot, z pominięciem rodziców i osoby trzecie mają prawo, żeby decydować za nich. To jest pogwałcenie prawa rodziców o decydowaniu o życiu swojego dziecka. Widzimy, jak ogromne oburzenie wzbudza to wśród ludzi na całym świecie.

Profesor Chazan: – Lekarze powinni nauczyć się pokory wobec pewnych procesów fizjologicznych. (…) Chcę namówić koleżanki i kolegów do pokory i nie do wydawania wyroków przedwcześnie.

– Chciałbym powiedzieć, że zdarza się, że czasem my zwracamy się do organizacji prawniczych do prokuratury w sytuacjach, kiedy rodzice dziecka nie wyrażają zgody na przeprowadzenie procedury w sposób oczywiście dobry dla dziecka. Wtedy prokuratura wydaje zgodę na przeprowadzenie procedury, ponieważ lekarz czasem występuje, jako adwokat dziecka.

– Tutaj mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Rodzice chcą dać szanse dziecko, a lekarze i sędziowie podejmują decyzje odwrotną.

Profesor Chazan: – Tak rzeczywiście tak jest. Ten sam mechanizm działa w obydwie strony.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ