Wspominamy bohaterów: Konrad Schmeding. Został aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci

Konrad Schmeding (1908–1944) , ps. Młot, Konrad, nazwiska konspiracyjne: Wacław Joksz, Wacław Jakosza, Wacław Paszkiewicz. Kpt Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

W kampanii wrześniowej 1939 r. walczył S. od 17 września w ramach Pułku KOP “Snów”-“Baranowicze” w obronie wschodniej granicy RP na terenie woj. nowogródzkiego. Dowodził batalionem w składzie Grupy KOP gen. brygady Wilhelma Orlika-Rückemanna. Po rozbiciu oddziału 1 października przez Sowietów dołączył do Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. W 1940 zamieszkał w Lublinie, zaczął działać w konspiracji wojskowej Stronnictwa Narodowego, która od 1941 nazywała się Narodową Organizacją Wojskową.

Był szefem Sztabu Komendy Okręgu Lublin oraz zastępcą komendanta Okręgu por. Adama Mireckiego ps. Adaś. W 1942 przeniósł się do Lubartowa, odrzucił propozycję podpisania volkslisty i zaczął ukrywał się pod nazwiskiem Wacław Joksz w Lublinie. Z końcem ’42 pod pseud. Paszkiewicz został zastępcą komendanta i szefem Wydz. Organizacyjnego Komendy Okręgu NOW. W 1943, jako oficer ds. wyszkolenia wszedł w skład Komendy Obwodu Lublin AK. Jesienią został komendantem Obwodu a w kwietniu 1944 objął dowództwo zgrupowania ośmiu oddziałów partyzanckich 8. pp Legionów AK.

Został aresztowany przez UB 1 września 1944 w Lublinie i uwięziony w różnych aresztach resortu, ostatecznie na Zamku lubelskim. Przeszedł ciężkie śledztwo. 9 listopada 1944 Sąd Wojskowy Garnizonu Lubelskiego, skazał go na karę śmierci. Konrad Schmeding został stracony 1 grudnia 1944 w podziemiach Zamku lubelskiego i pochowany prawdopodobnie w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Był odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie Orderem Virtuti Militari V kl. i Krzyżem Armii Krajowej.

W zawartym 1 VII 1939 w Wilnie małżeństwie z Jadwigą z Rudzińskich (ur. 1919) miał S. córki Elżbietę (ur. 1944), zamężną Stankiewicz, i Danutę (ur. 1945), zamężną Belka.

Wojskowy Sąd Najwyższy 10 grudnia 1990 uznał skazanie Konrada Schmedinga za bezpodstawne i unieważnił wyrok z 1944. Jego nazwisko umieszczono w Lublinie na tablicach w kaplicy cmentarnej przy ul. Unickiej, kościele garnizonowym przy Alejach Racławickich oraz na Zamku na tablicy poświęconej żołnierzom walczącym z reżimem komunistycznym. Symboliczny grób znajduje się na lubelskim cmentarzu przy ul. Unickiej.

 

źródło: wikipedia.org oraz www.1944.pl/powstancze-biogramy/jan-rzepecki,838.html

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki wsparciu Fundacji KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ