Jest akt oskarżenia przeciwko matce trójki dzieci, które zginęły w pożarze w Piechowicach

fot: youtube

Akt oskarżenia przeciwko matce trójki dzieci, które zginęły w pożarze w Piechowicach

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze 27 kwietnia 2018 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Magdalenie K. – matce trójki dzieci, które poniosły śmierć w tragicznym pożarze kamienicy w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 roku w Piechowicach.

Matce zarzucono popełnienie dwóch przestępstw

Magdalena K. została oskarżona o popełnienie dwóch przestępstw. Zarzucono jej nieumyślne sprowadzenie zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób – 26 mieszkańców budynku przy ulicy Przemysłowej w Piechowicach, następstwem czego była śmierć jej trojga małoletnich dzieci w wieku 4, 6 i 8 lat.

Ponadto podejrzanej zarzucono wielokrotne narażanie swoich małoletnich dzieci w wieku 4, 6 i 8 lat na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Polegało ono na nierealizowaniu ciążącego na niej, jako na matce, prawnego obowiązku opieki. Przejawiało się to między innymi na wielokrotnym pozostawianiu dzieci samych w mieszkaniu, bez opieki osób dorosłych, w tym w zamkniętym pokoju, lub pozostawianiu ich w obecności uzależnionego i pozostającego pod wpływem alkoholu dziadka cierpiącego na znaczną utratę słuchu. Oskarżona matka wielokrotnie pozostawiała też dzieci bez opieki na podwórku, w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni oraz w ubraniu nieadekwatnym do pory roku i panującej pogody. Te zabronione zachowania matki miały miejsce co najmniej od czerwca 2015 roku do 2 grudnia 2017 roku.

Grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności

Zarzucone oskarżonej przestępstwo nieumyślnego sprowadzenia pożaru, w wyniku którego śmierć poniosło troje jej dzieci, zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu na skutek braku sprawowania właściwej opieki przez osobę do tego zobowiązaną, zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Przyczyną pożaru było zachowanie oskarżonej

W toku śledztwa przeprowadzono szereg czynności, które wykazały, że oskarżona Magdalena K. dopuściła się wobec swoich małoletnich dzieci szeregu zaniedbań, noszących znamiona narażenia ich na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, a w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 roku pozostawiła je w pokoju, przy zamkniętych oknach, w pobliżu źródła ognia. W wyniku tego wybuchł pożar skutkujący ich zgonem.

Uzyskano między innymi opinie biegłych z zakresu pożarnictwa oraz budownictwa – instalacji technicznych. Na podstawie tych opinii ustalono ponad wszelką wątpliwość, że przyczyną pożaru było zachowanie oskarżonej.

Opinie biegłego z zakresu medycyny sądowej doprowadziły do ustalenia, że przyczyną zgonu dzieci było ostre zatrucie tlenkiem węgla, a następnie działanie wysokiej temperatury ognia.

Magdalena K. nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze od 11 grudnia 2017 roku Magdalena K. jest tymczasowo aresztowana.

źródło: centruprasowe.pap

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ