OECD: W POLSCE NIEZBYT ZAMOŻNE RODZINY Z DZIEĆMI OTRZYMUJĄ OD PAŃSTWA WIĘCEJ NIŻ PŁACĄMieszkające w Polsce niezbyt zamożne rodziny z dziećmi otrzymują od państwa więcej niż płacą – wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To efekt przede wszystkim programu 500 plus.

Wsparcie, jakie otrzymują polskie rodziny, jest największym przyznawanym w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – pisze dziś dziennik „Rzeczpospolita”.

Analiza z Centrum Badania Opinii Społecznej pokazuje, że program 500 plus poprawił jakość życia rodzin z dziećmi, choć zaczynają się one obawiać, że ich sytuacja materialna może się pogorszyć. Wynika to z tego, że budżet tych rodzin często w sporej mierze zależy od świadczenia 500 plus, w niektórych przypadkach nawet w 60 procentach.

Wycofanie programu spowodowałoby oprócz zmniejszenia dochodów najuboższych także ich wyłączanie społeczne – mówi dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– Wiązałoby się to z powrotem do poziomu konsumpcji sprzed wejścia programu, a więc do poziomu, który nie zaspokajał bieżących potrzeb i powodował takie bieżące zadłużanie się, pauperyzację tego gospodarstwa, a de facto wychowywanie w ogromnym kompleksie wobec innych części społeczeństwa. To jest chyba największy atut tego programu, że przynajmniej część dzieci ma możliwość zaspokajania tych podstawowych potrzeb i tych oczekiwań (…) ich rówieśników. Dzięki temu mamy możliwość wychowania następnego pokolenia z ograniczonym poziomem kompleksów i z większym dostosowaniem do współżycia społecznego – zaznacza dr Artur Bartoszewicz.

Z raportu OECD wynika, że spadek przeciętnego opodatkowania rodzin z dziećmi, szczególnie tych mniej zamożnych, to przede wszystkim efekt 500 plus.

Średnia stawka podatku netto dla samotnego rodzica z dwójką dzieci, zarabiającego dwie trzecie średniego wynagrodzenia, wyniosła w ub. r. ponad minus 40 procent. Dla rodziny z jedną pracującą osobą to minus 4,7 proc. jej dochodów brutto.

Ujemne opodatkowanie oznacza, że dana osoba dostaje od państwa więcej, niż płaci podatków i różnych składek.

Programu ,,Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia 2016 roku.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ