S” ZAPROPONUJE NOWELĘ PRZEPISÓW O OGRANICZENIU NIEDZIELNEGO HANDLU?

domena publiczna

Prowadzimy analizę prawną i niewykluczone, że zaproponujemy odpowiednią nowelizację przepisów – powiedział rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski. Rzecznik prasowy odniósł się do działań sieci „Żabka”, która chce obchodzić ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Chodzi o zmianę charakteru sklepów tej sieci, które ze względu na swoją współpracę z operatorami pocztowymi, m.in. Pocztą Polską, będą oznaczane jako placówki pocztowe. Pozwoli to – w świetle przepisów – na legalne otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe i prowadzenie sprzedaży, również przy udziale pracowników. Marek Lewandowski podkreślił, że działania Żabki to brak szacunku dla pracowników.

– Przypomnę, że ograniczenie handlu w niedziele ma przede wszystkim umożliwić odpoczynek – wolną niedzielę pracownikom handlu. Z drugiej strony (ta sytuacja) jest ewidentną, ordynarną próbą obchodzenia prawa i wykorzystania ewentualnych luk w tej ustawie. Żabka jako sieć franczyzowa, jeżeli w poszczególnych sklepach za ladą staną właściciele, może prowadzić działalność handlową, ale jako całość w sposób absolutnie niedopuszczalny próbuje obejść to prawo. Przeprowadzamy w tej chwili analizę prawną, czy jest to dopuszczalne. W naszej ocenie – nie. Ale niezależnie od jej wyniku, jeśli okaże się, że rzeczywiście taka praktyka byłaby możliwa, „Solidarność” bardzo szybko zaproponuje nowelizację, aby kolejną z tych furtek wykluczyć – powiedział Marek Lewandowski.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę zakłada, że zakaz handlu tego dnia będzie wprowadzany stopniowo.

W tym roku, poza pewnymi wyjątkami, handlowe będą jedynie pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. W najbliższą niedziele będzie istniała możliwość zrobienia zakupów.

Od 2020 roku ograniczenia handlu będą dotyczyć wszystkich niedziel w miesiącu.

Centrum Informacyjne Sejmu uznało ustawę w tej sprawie jako jedno z najistotniejszych rozwiązań przyjętych w ostatnim roku przez parlament, które mają służyć ludziom pracy i ich rodzinom. Komunikat został wydany w związku z przypadającym dziś

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ