DORADCY DS. ELEKTRONICZNYCH ZWOLNIEŃ LEKARSKICH WE WSZYSTKICH PLACÓWKACH ZUS

Zus.jpg

Od dziś we wszystkich placówkach ZUS pojawią się doradcy ds. elektronicznych zwolnień lekarskich. Ich zadaniem będzie m.in. wyjaśnianie wątpliwości dotyczących zasad obsługi e-zwolnień i informowanie klientów o korzyściach wynikających z uruchomienia systemu.

Z kolei na 19 maja planowana jest w całym kraju dla lekarzy „biała sobota”. ZUS będzie wtedy szkolił lekarzy, zakładał profile, pomagał w uzyskaniu certyfikatu do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich. Wszystko dlatego, że od grudnia tego roku jedyną formą zwolnienia ma być postać elektroniczna.

Izabela Kurczyńska, dyrektor chorzowskiego oddziału ZUS, zwraca uwagę, że e-zwolnienia to rozwiązanie korzystne zarówno dla lekarzy, pracodawców, jak i pacjentów.

– Korzyści dla lekarza to przede wszystkim przyspieszenie wydawania samego zwolnienia lekarskiego. Odstępujemy od wypełniania wielu rubryk na zwolnieniach papierowych. Wystawienie zwolnienia jest prostsze i eliminujemy wszelkiego rodzaju pomyłki w momencie wypisywania zwolnienia odręcznie. Korzyści dla pracodawcy – pracodawca praktycznie w momencie wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie miał informacje o tym, że jego pracownik przebywa na zwolnieniu. Same korzyści dla ubezpieczonych to to, że ubezpieczony nie musi pamiętać o tym, że zwolnienie musi dostarczyć swojemu pracodawcy – najlepiej w terminie do 7 dni, żeby nie miał obniżonego zasiłku – wskazuje Izabela Kurczyńska.

Obecnie lekarz ma wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ