Pięć zasad, które wydłużą Twoje życie


Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health udowodnili, że wprowadzenie pięciu zdrowych nawyków tj.: zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, nie spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu i nie palenie tytoniu – w wieku dorosłym przyczynia się do wydłużenia życia o ponad 10 lat.

Frank Hu, przewodniczący Wydziału Żywienia w Harvard Chan School i główny autor badania, wyjaśnia– Badanie podkreśla wagę przestrzegania zdrowych nawyków związanych ze stylem życia w celu poprawy długowieczności w populacji USA” – powiedział “Jednak przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia jest bardzo niskie, dlatego polityka publiczna powinna kłaść większy nacisk na tworzenie zdrowej żywności, budowanych i środowisk społecznych, aby wspierać i promować zdrową dietę i styl życia”.

Naukowcy odkryli, że kobiety i mężczyźni w USA, którzy utrzymywali zdrowy styl życia, mają o 82% mniejszą szansę na śmierć z powodu chorób układu krążenia i 65% rzadziej umierają na raka w porównaniu z osobami o najmniej zdrowym stylu życia w ciągu około 30 lat.

Badanie jest pierwszą kompleksową analizą wpływu przyjęcia czynników niskiego ryzyka na długość życia w USA. Publikacja została opublikowana 30 kwietnia 2018 r. W Circulation. Amerykanie mają krótszą przeciętną długość życia – 79,3 lat – niż wszystkie inne kraje. w 2015 r Stany Zjednoczone zajęły 31. miejsce na świecie pod względem średniej długości życia. Nowe badanie miało na celu określenie, jak wiele czynników zdrowego stylu życia może zwiększyć długowieczność w USA.

Badacze i współpracownicy z Harvard Chan przeanalizowali dane z 34 lat z 78 865 kobiet i 27 lat danych z 44.354 mężczyzn uczestniczących w badaniu. Naukowcy przyjrzeli się pięciu czynnikom stylu życia – nie paleniu tytoniu, niskim wskaźnikom masy ciała (18,5-24,9 kg / m2), co najmniej 30 minut lub więcej dziennie o umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej, umiarkowanym spożyciu alkoholu i zdrowej diety –stwierdzili, że styl życia ma ogromny wpływ na śmiertelność.

W przypadku uczestników badania, którzy nie przyjmowali żadnego z czynników ryzyka niskiego ryzyka, naukowcy oszacowali, że oczekiwana długość życia w wieku 50 lat wynosiła 29 lat dla kobiet i 25,5 lat dla mężczyzn. Ale dla tych, którzy przyjęli wszystkie pięć czynników niskiego ryzyka, przewidywana długość życia w wieku 50 lat wynosiła 43,1 lat dla kobiet i 37,6 lat dla mężczyzn. Innymi słowy, kobiety, które zachowały wszystkie pięć zdrowych nawyków, zyskały przeciętnie 14 lat życia, a mężczyźni, którzy to zrobili, zyskali 12 lat, w porównaniu z tymi, którzy nie zachowali zdrowych nawyków.

Naukowcy stwierdzili również, że istnieje związek między dawką a reakcją na zachowanie poszczególnych zdrowych stylów życia i zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci oraz że połączenie wszystkich pięciu zdrowych zachowań wiąże się z dodatkowymi latami życia.

Źródło: medicalxpress.com ,Harvard T.H. Chan School of Public Health/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ