Projekt ustawy dot. niepełnosprawnych trafił do Sejmu

foto: Kancelaria Premiera

Klub PiS w środę złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jego głównymi założeniami są m.in.: finansowanie przez NFZ z zakresu rehabilitacji leczniczej.

W uzasadnieniu projektu PiS zaznaczono, że jego celem jest określenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych. Jest skierowany do osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Nowy projekt miałby wejść w życie z dniem 1 lipca. Jego główne założenia to: zniesienie okresów użytkowania wybranych wyrobów medycznych, prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach oraz bezlimitowe finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Projekt ten został już przedstawiony rodzicom oraz opiekunom protestującym w Sejmie. Rozwiązanie to pozwalałaby na oszczędności wynoszące około 520 zł miesięcznie dla rodzin.

Protestujący określili propozycje mianem ,,manipulacji” i nie zaakceptowali jej. Domagają się oni dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł.

Źródło: Interia/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ