PRÓBY OBEJŚCIA ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELĘ

sklep.jpg

Sieć sklepów „Żabka” chce obejść zakaz handlu w niedzielę. Nie będzie już sklepem spożywczym, a placówką poczty.

Żabka to polska sieć sklepów spożywczych. Od 2012 roku współpracuje z Pocztą Polską. Umowa podpisana kilka lat temu z państwową spółką teraz może stać się sposobem na omijanie zakazu handlu w niedzielę.

– To, co robi w tej chwili „Żabka”, to jest brak szacunku dla swoich pracowników. Przypomnę, że ograniczenie handlu w niedzielę ma przede wszystkim umożliwić odpoczynek pracownikom handlu. Z drugiej strony działanie „Żabki” jest ewidentną, ordynarną, próba obchodzenia prawa i wykorzystania ewentualnych luk w tej ustawie, aby wbrew ograniczeniu ten handel w niedzielę wprowadzić – podkreśla Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Te luki w prawie, to efekt kompromisu na jaki musiała pójść „Solidarność”, żeby zakaz handlu został wprowadzony.

– To, co mamy dzisiaj, ten katalog prawie 40 wykluczeń, to efekt kompromisu, z którego nie jesteśmy do końca zadowoleni. Nasz pomysł takie możliwości kiedyś wykluczał – wskazuje rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Niestety teraz do ustawy trzeba wprowadzać kolejne nowelizacje, ponieważ ciągle pojawiają się pomysły właścicieli sklepów na omijanie prawa.

– Przeprowadzimy analizę, jeśli okaże się, że rzeczywiście takie praktyki są możliwe szybko zaproponujemy nowelizację tak, aby tą kolejną furtkę wykluczyć – akcentuje Marek Lewandowski.

Tymczasem pod koniec kwietnia franczyzobiorcy sieci otrzymywali naklejki z napisem „Placówka pocztowa”. Miały być one umieszczane na drzwiach sklepu. Za każde otworzenie „Żabki” w święto lub niedzielę, właściciele sieci płacą franczyzobiorcom dodatkowe 10 proc. netto od dochodu z danego dnia.

TV Trwam News/RIRM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ