DO 15 MAJA ROLNICY MAJĄ CZAS NA ZŁOŻENIE WNIOSKÓW O DOPŁATY BEZPOŚREDNIE


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje, aby rolnicy nie zwlekali z dostarczeniem wniosków o dopłaty bezpośrednie, ponieważ w ubiegłych latach duża ich część składana była w ostatnich dniach. Na przekazanie dokumentu gospodarze mają czas do 15 maja.

Wnioski można aplikować w biurach powiatowych Agencji w całym kraju lub przez internet, za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Aneta Skoczylas z Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR podkreśliła, że choć możliwe jest przekroczenie terminu złożenia deklaracji, to opóźnienia powodują obniżenie kwoty płatności. Wskazała również na zalety złożenia wniosków online.

– Jest to bardzo wygodna forma złożenia wniosku, ponieważ kreator w aplikacji prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Do tej aplikacji zaciągnięte są dane z roku poprzedniego. Rolnik może wyrysować działki, które posiada w gospodarstwie, na mapie znajdującej się w systemie. Może wskazać uprawy, które będą w jego gospodarstwie w tym roku. Myślę, że ta forma jest bardzo prosta, również z tego powodu, że jest możliwość dołączenia wszystkich załączników w tej  formie, zeskanowania dołączenia i również dlatego, że aplikacja wskazuje błędy, które się pojawiają. Sygnalizuje i rolnik na bieżąco może te błędy poprawiać. Nie musi być zapraszany w tym celu do biura powiatowego, tylko może to zrobić np. w zaciszu swojego domu – wskazuje Aneta Skoczylas.

Niewykluczone, że termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zostanie wydłużony. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju stara się o uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na przeniesienie go o miesiąc – do 15 czerwca. Jak informował szef resortu Krzysztof Jurgiel odpowiedź Komisji jest spodziewana 10 maja.

W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1 mln 340 tys. osób. Na dopłaty przeznaczone jest blisko 15 miliardów zł.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ