Wizyta delegacji Dolnego Śląska w Rzymie


Zakończyła się oficjalna wizyta w Rzymie delegacji Dolnego Śląska, której przewodniczył marszałek Cezary Przybylski. Celem misji były m.in. spotkania studyjne z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. Rozmowy dotyczyły głównie gospodarki – włoskich inwestycji w naszym regionie, udziału polskich firm we włoskich projektach budowlanych, wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorcami i współpracy w zakresie turystyki.

– Włosi dość znacznie inwestują w Polsce – są szóstym pod względem wielkości inwestorem zagranicznym. Wielkość tych inwestycji przekroczyła już 40 mld zł, a firmy z włoskim kapitałem zatrudniają ponad 90 tys. pracowników. Co prawda inwestycje te lokują się głównie w województwach mazowieckich i śląskim (36 i 18%), ale Dolny Śląsk jest trzecim najchętniej wybieranym regionem. Pracujemy nad tym, by Włosi lepiej nas poznali i korzystali z naszej oferty – zarówno inwestycyjnej, jak i eksportowej – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– W ostatnich latach nie mieliśmy wielu kontaktów z Polską. Tym bardziej cieszymy się z tego spotkania. Wiele włoskich firm zgłasza się do nas z prośbą o rekomendowanie miejsc w Polsce, gdzie mogliby lokować swój kapitał. Teraz zdecydowanie możemy im polecać Dolny Śląsk  – mówiła Cristina Pace z Confindustria po spotkaniu z przedstawicielami naszego regionu.

Confindustria, czyli Powszechna Konfederacja Przemysłu Włoskiego, to jedna z dwóch najważniejszych włoskich izb gospodarczych. Skupia ponad sto lokalnych stowarzyszeń pracodawców zrzeszonych w 18 regionalnych oddziałach, ponad sto stowarzyszeń branżowych i 25 krajowych. Reprezentuje branże wytwórczą, budowlaną, energetyczną, transportową, nowe technologie, turystykę i usługi.

W agendzie misji do Rzymu, przygotowanej wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej zorganizowane zostało również wspólnie z Ambasadą RP w Rzymie forum gospodarcze.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele włoskich przedsiębiorstw, izb gospodarczych oraz instytucji otoczenia biznesu. Spotkanie rozpoczął Jerzy Boczkowski z Ambasady RP w Rzymie. W imieniu delegacji z Dolnego Śląska gości powitał Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych, który przybliżył również Włochom uwarunkowania prawne inwestowania w Polsce. Mariusz Sinior z DAWG przedstawił potencjał gospodarczy regionu. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja oraz rozmowy B2B. Włosi byli szczególnie zainteresowani walorami turystycznymi Dolnego Śląska, usługami IT. Przedstawiciel regionu Lacjum zaproponował zorganizowanie polsko-włoskiej misji gospodarczej.

Nasza delegacja miała również zaszczyt uczestniczyć w Audiencja u Ojca Świętego, Papieża Franciszka w Watykanie. Marszałek Cezary Przybylski oraz Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych wręczyli Papieżowi regionalne upominki – kryształy z dolnośląskiej huty Julia. W imieniu wszystkich  Dolnoślązaków przekazali również Ojcu Świętemu serdeczne pozdrowienia i życzenia wszelkiej pomyślności.

źródło: UM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ