M. MACHAŁEK: ODCHODZIMY OD TESTOMANII, OD TEGO, ŻEBY EGZAMINY BYŁY TRAFIANIEM W ODPOWIEDZI

yt

Widać w tendencjach, że odchodzimy od testomanii, od tego, żeby egzaminy były trafianiem w odpowiedzi bądź tylko testami zamkniętymi. Dobrze, że jest duży nacisk na pisanie dłuższych wypowiedzi, na rozprawki i analizy. (…) Tego, co jest najważniejsze, nie da się wykazać w teście zamkniętym – mówiła w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Odniosła się w ten sposób do rozpoczętych dziś egzaminem z języka polskiego tegorocznych matur.

Istotną rzeczą jest przywrócenie nauczania przedmiotowego w języku polskim oraz przywrócenie pełnego kursu historii – wskazała Marzena Machałek.

– Bardzo ważne, że szczególnie jeśli chodzi o język polski, maturę i kształcenie, przywracamy nauczanie przedmiotowe, którego nie było w dotychczasowym liceum. Co jest też bardzo ważne, przywracamy kształcenie i pełny kurs historii. Myślę, że jeżeli spojrzymy na wybory młodych ludzi, jeśli chodzi o przedmioty na poziomie rozszerzonym, to jasne, że najczęściej jest to język angielski, ale cieszy mnie informacja, że nie jest to może taka ogromna liczba, ale zwiększająca się liczba młodych ludzi, którzy wybierają historię. Jest tutaj pięć bloków tematycznych do wyboru. Młodzi ludzie przestają bać się historii – oceniła gość „Aktualności dnia”.

Od 2010 roku na maturze ponownie pojawił się egzamin z matematyki. Mimo niechęci abiturientów oraz trudności ze zdaniem takiego egzaminu, wiedza matematyczna jest bardzo przydatna w późniejszym życiu – podkreśliła wiceszefowa resortu edukacji.

– Matematyka jest bardzo ważna później w rozwiązywaniu różnych życiowych problemów i pełnieniu zawodowych ról. Uczy logicznego myślenia, analizy, syntezy, kojarzenia, wyciągania wniosków. Matematyka jest bardzo ważna, bo jeśli nawet jest na maturze, to powoduje bardziej poważne podejście nauczycieli i uczniów do kształcenia się od szkoły podstawowej. (…) Chcemy uczyć w sposób nowoczesny matematyki, bo najważniejsze to, co w matematyce może się zdarzyć, to matematyka w początkowym okresie edukacji – wyjaśniła wiceminister.

W przypadku matur, ale nie tylko, widoczna jest tendencja do odchodzenia od egzaminów w formie testów. Najważniejszych umiejętności człowieka nie da się bowiem wykazać poprzez zamknięty test – zwróciła uwagę polityk.

– Widać w tendencjach, że odchodzimy od testomanii, od tego, żeby egzaminy były trafianiem w odpowiedzi bądź tylko testami zamkniętymi. Dobrze, że jest duży nacisk na pisanie dłuższych wypowiedzi, na rozprawki i analizy. (…) Istotą egzaminu jest porównywalność tych egzaminów i to, żeby w sposób sprawiedliwy można było ocenić młodego człowieka, ale tego, co jest najważniejsze, nie da się wykazać w teście zamkniętym. W wypowiedzi pisemnej – mówię to jako nauczyciel, który tysiące, może nawet dziesiątki tysięcy prac w życiu sprawdził – ucznia, młodego człowieka, tym bardziej maturzysty, widać wszystko – akcentowała gość „Aktualności dnia”.

Myśląc o maturach w kontekście zmian w szkolnictwie na poziomie liceów, nie można zapominać również o odbudowie polskiej edukacji zawodowej i nad odpowiednimi zmianami pracuje już MEN – zaznaczyła Marzena Machałek.

– To jest rzeczywiście wielki dramat, bo szkolnictwo zawodowe było w zapaści. Były dwa takie okresy tej ogromnej zapaści: 1989 rok to był jeden moment, kiedy zaczęło ono upadać w związku z tym, że zaczął upadać przemysł i 1999 rok – to jest reforma Handtkego. Dzisiaj w tych województwach, gdzie nie do końca zlikwidowano szkoły zawodowe czy technika, jest łatwiej to szkolnictwo branżowe i techniczne, ale generalnie jest to problem w całej Polsce. My wprowadziliśmy szkołę branżową, zmodernizowaliśmy podstawy programowe, ale przed nami drugi etap tej reformy. Ta reforma kształcenia zawodowego będzie polegała na tym, że chcemy w sposób bardziej trafny przygotowywać w szkole młodych ludzi do zwodu oraz do wyboru zawodu, stąd już doradztwo zawodowe w szkołach podstawowych i gimnazjalnych – mówiła wiceszefowa resortu edukacji.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ