5.4 C
Wrocław
Protest w Sejmie. Minister Rafalska mocno o tym, kto ODRZUCA kompromis w...

Protest w Sejmie. Minister Rafalska mocno o tym, kto ODRZUCA kompromis w sporze

Rafalska.jpg

– Rządowi niezwykle zależy na tym, by doszło do kompromisu. Odpowiedzieliśmy na dwa postulaty. Jeżeli drugi postulat ws. dodatku rehabilitacyjnego ma inny charakter, to prawdziwy kompromis polega na tym, że spotykamy się w połowie drogi – stwierdziła minister rodziny Elżbieta Rafalska.

– Chcielibyśmy, by protest rodziców osób niepełnosprawnych trwający w Sejmie się zakończył i bezustannie apelujemy do rodziców o zakończenie tego protestu

– oświadczyła minister Rafalska.

– To nie strona rządowa ma twarde i nieprzejednane stanowisko. Mamy propozycję publicznej daniny, utworzenia funduszu solidarności społecznej, projekt zwrównania renty socjalnej z minimalną i propozycję poprawy dostępności do rehabilitacji

– dodała. I zaznaczyła:– Jeśli protestujący w Sejmie będą chcieli się ze mną spotkać, to propozycja spotkania jest nadal aktualna. Mogę się z nimi spotkać nawet dzisiaj. Wykazaliśmy dużo dobrej woli, zaproponowaliśmy rozwiązania systemowe.

W ciągu dwóch lat rządów PiS w roku 2016-2017 wydatki na opiekunów i osoby niepełnosprawne wzrosły niemalże do 3 mld zł. Jeżeli do tego doliczymy wydatki, które są zaplanowane też na program “Za życiem”, który jest liczony na 3 mld zł w perspektywie 5 lat, to one przekroczą kwotę, o której mówię 

– podkreśliła Rafalska na konferencji prasowej w siedzibie resortu.

Do najważniejszych wydatków na rzecz osób niepełnosprawnych Rafalska zaliczyła wzrost w marcu 2017 r. renty socjalnej “niemalże o 100 zł”, czyli o 13 proc.

“I ten wzrost został zaproponowany nie w warunkach protestu, nie w warunkach oczekiwań, tylko był propozycją rządową, która została przyjęta. I taki wzrost, jaki my zaproponowaliśmy, nie był zrealizowany przez cztery lata rządów naszych poprzedników. A jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę to, że nastąpi zrównanie renty socjalnej z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i minimalną emeryturą, będzie to wzrost na poziomie 39,2 proc.”

– powiedziała Rafalska.

Szefowa resortu mówiła także, że zwiększono środki na rozwój środowiskowych domów samopomocy. Na ten cel – jak mówiła – przeznaczono o 158 mln zł więcej, z kolei w samym 2017 r. powstały 432 nowe ośrodki.

Dodała, że podniesiono także o 1,2 tys. zł roczne dofinansowanie dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

Źródło: niezalezna.pl
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ