Seks 23-letniego imigranta z 10-latką to nie gwałt”. Sąd Najwyższy w Finlandii wyznacza nowe standardy

domena publiczna

Fiński Sąd Najwyższy odrzucił wniosek oskarżycieli ws. 23-latka Juusufa Mustafy Abbudina, który odbył stosunek seksualny z 10-latką. Sędziowie podtrzymują, że oskarżony nie dopuścił się gwałtu. Stąd decyzja o podtrzymaniu wyroku sądów z niższych instancji. Wówczas mężczyznę skazano na trzy lata pozbawienia wolności.

23-letni imigrant dopuścił się stosunku seksualnego z 10-letnią dziewczynką jesienią 2016 roku. Mężczyzna wysyłał jej wcześniej SMSy o wulgarnej, obscenicznej treści.  Przestępstwo miało miejsce w regionie Pirkanmaa, w pobliżu miasta Tampere.

„Sąd Okręgowy w Prikanmaa oskarżył mężczyznę o agresywne wykorzystywanie seksualne i zdecydował o karze trzech lat więzienia, twierdząc, że dziewczyna nie została zmuszona do odbycia stosunku i nie był to gwałt. 23-latkowi nakazano także wypłatę dziewczynce 3 tysięcy euro” – podaje portal dorzeczy.pl.

Przedstawiciele fińskiej prokuratury nie zgodzili się z tym wyrokiem. Domagali się surowszej kary dla Abbudina. Prokuratorzy starali się udowodnić przed sądem, że mężczyzna dopuścił się gwałtu na nieletniej. Tym samym wnioskowali o surowszy wymiar kary. Sędziowie zdali się być jednak nieugięci w swoim postanowieniu.

Sprawa w Finlandii zyskała wielki rozgłos. Głos zabrał m.in. minister sprawiedliwości Antti Hakkanen. Polityk zapowiedział przygotowanie zmian prawnych zaostrzających kary wobec osób dopuszczających się przestępstw natury seksualnej wobec niepełnoletnich.

Źródło: dorzeczy.pl, pch24.pl/ telewizjarepublika.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ