Wolny rynek gazu dla Trójmorza

materiały prasowe
Prezydent Andrzej Duda chce stworzenia stworzenia wolnego rynku gazu w Europie Środkowej. Jego cechami będą: bezpieczeństwo, efektywność, opłacalność, stabilność i zaufanie.

W poniedziałek odbyła się konferencja Gaztrem w Międzyzdrojach, poświęcona perspektywom rozwoju współpracy gazowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a państwami Trójmorza. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wystosował list, który podczas inauguracji konferencji, przeczytał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

– Porty Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego, to bramy do rynków naszego regionu otwierające nowe możliwości wzajemnie korzystnych inwestycji. Polska, Trójmorze, UE i świat euroatlantycki potrzebują pozytywnej agendy w tej dziedzinie. Mam tu na myśli propozycje takich działań integracyjnych na osi Północ-Południe, które stworzą wolny rynek gazu w Europie Środkowej. Jego cechami konstytutywnymi powinny być bezpieczeństwo, efektywność, opłacalność, stabilność i zaufanie –zaznaczył Prezydent.

– Do najważniejszych elementów tego planu należą terminale LNG funkcjonujące w Świnoujściu, Kłajpedzie i ten mający powstać na wyspie Krk. Chcąc zdywersyfikować źródła energii, prowadzimy zaawanasowane rozmowy nad projektem Bramy Północnej, czyli Baltic Pipe, umożliwiającym pozyskanie energii ze złóż norweskich. Pracujemy nad rozbudową sieci połączeń gazowych i zwiększeniem przepustowości już istniejących interkonektorów i terminali. Polepszamy nasze możliwości magazynowania zasobów gazu– podkreślił Duda.

Prezydent uważa, że proces zwiększania wolności i odporności energetycznej w Europie Środkowej odbywa się przy znaczącym udziale Unii Europejskiej.

– Wraz z UE opracowujemy założenia unii energetycznej, w tym szczególnie przepisy antymonopolowe, które wykluczą ze sfery energetyki pokusę politycznie motywowanego szantażu. W ramach funduszu Connecting Europe Facility przyznano już środki finansowe na budowę kluczowych inwestycji w Trójmorzu – w tym terminala LNG w Krk, gazociągu Baltic Pipe oraz równie istotnych połączeń gazowych polsko-litewskiego, polsko-słowackiego i polsko-czeskiego– zaznaczył.

Zdaniem Dudy, ważnym tematem rozmów w regionie staje się także perspektywa eksploatacji złóż surowców na szelfie rumuńskim na Morzu Czarnym.

– Wszystkie wspomniane projekty składają się na panoramę potencjału Trójmorza. Uwolnienie tego potencjału zależy od krajów inicjatywy, ale także od partnerów globalnych, w tym m.in. amerykańskich, katarskich i australijskich eksporterów gazu– mówił Prezydent

Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem „Stan i perspektywy współpracy gazowej USA – Trójmorze” potrwa do najbliższej środy.

źródło: niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ