Zofiówka: Rozpoczynamy kolejny etap akcji ratowniczej w kopalni

 Rozpoczynamy kolejny etap akcji ratowniczej; do penetrowanego rejonu doprowadzono powietrze – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon poinformował, że poziom metanu w wyrobisku udało się obniżyć do 8 proc.

– Kopalnia Zofiówka będzie w poniedziałek wyłączona z ruchu, priorytetem jest akcja ratownicza – powiedział wiceminister Tobiszowski.

Prezes JSW zapewnił, że kopalnia w poniedziałek będzie wyłączona z ruch. – Priorytetem jest akcja ratownicza – dodał.

– Systematycznie posuwamy się do przodu, choć prześwity w chodniku to zaledwie 0,6-0,8 metra. Akcja prowadzona jest równolegle dwoma chodnikami – powiedział Ozon. Zapewnił, że poziom metanu musi spaść poniżej 5 proc., aby w zagrożony rejon weszli ratownicy w aparatach.

Do najsilniejszego w blisko 50-letniej historii kopalni Zofiówka wstrząsu górotworu, o sile ok. 3,4 w skali Richtera, doszło w sobotę ok. 11. Pod ziemią pozostało siedmiu górników – w sobotę ratownicy uratowali dwóch, którzy w dobrym stanie są w szpitalu. W niedzielę wydobyto zwłoki dwóch kolejnych – to siódma i ósma w tym roku ofiara górniczej pracy w Polsce. Jeden zmarły górnik został zidentyfikowany, do identyfikacji drugiego potrzebne będą badania DNA.

Źródło: polsatnews.pl, Polsat News, Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ