W samolocie, którym rozbił się Czichon, wysiadł silnik – mimo, że był świeżo po serwisie

Piotr Drabik, CC BY 2.0, Flickr

Do zastanawiających ustaleń dotarł dziś portal niezależna.pl. Sprawa dotyczy śmierci prezesa firmy, która wyprodukowała jedną z czarnych skrzynek do samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Awionetka, którą pilotował Tadeusz Czichon była świeżo po serwisie. Pierwszy, krótki, testowy lot odbył się bez przeszkód. Podczas drugiego przestał działać silnik co doprowadziło do katastrofy lotniczej i śmierci mężczyzny.

Tadeusz Czichon zginął 01.05.2018 w katastrofie lotniczej. Był współzałożycielem i prezesem firmy, która produkowała czarne skrzynki montowane w samolotach. Jedną z tych, które rejestrowały dane w Tupolewie 10.04.2010 roku, także wyprodukowała jego firma.

Dziś portal niezależna.pl dotarł do informacji, że lot, który zakończył się katastrofą i śmiercią Prezesa Zarządu ATM S.A., był jednym z pierwszych po serwisie maszyny VL3. Pierwszy, krótki, testowy lot odbył się bez przeszkód, jednak podczas drugiego, wykonanego przez Czichona, przestał działać silnik.

– Awaria jest jedną z tez, w tej chwili najważniejszą, jeśli chodzi o przyczyny tragedii – przyznaje w rozmowie z „Niezależną” prokurator Marcin Saduś.

Jak podał prokurator, pierwszy testowy lot trwał około pół godziny i nie stwierdzono w tym czasie nic niepokojącego.

– Z relacji świadków wynika, że na wysokości 100-150 metrów doszło do zatrzymania silnika, samolot wpadł w korkociąg i runął – stwierdził prokurator.

Wg zajmującego się sprawą prokuratora, awaria silnika jest w tym momencie główną tezą dotyczącą przyczyn katastrofy. Na ostatecznie ustalenia, trzeba będzie jednak jeszcze poczekać kiedy to opublikowane zostaną wyniki pracy ekspertów Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Podczas śledztwa konieczne będzie również zabezpieczenie dokumentacji w firmie, w której wykonywano serwis awionetki.

O śmierci mężczyzny poinformowała firma, której był prezesem.

„Z wielką przykrością informujemy o nagłej i tragicznej śmierci Tadeusza Czichona. Współzałożyciel, przewodniczący Rady Nadzorczej i były Prezes Zarządu ATM S.A. zginął w katastrofie samolotu niedaleko lądowiska Kołbiel-Skorupy, pod Warszawą” – podano na stronie atm.com.pl

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Otwocku – zostało wszczęte 4 maja.

Źródło: niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ