Świat: Krok po kroku, realizujemy wszystkie postulaty osób niepełnosprawnych

jacek swiat.jpg

Poseł Jacek Świat (Prawo i Sprawiedliwość), we wtorek na posiedzeniu Sejmu,  przedstawił stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Konstytucja i Światowa Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych nakładają na państwo obowiązek szczególnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi ich rodzinami i opiekunami. I wiemy, że realizacja tego obowiązku nie jest łatwa organizacyjnie i jest bardzo kosztowna.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości stopniowo stara się zwiększać zakres tej opieki, korzystając z coraz lepszej kondycji finansowej państwa. I tak należy odczytywać projekt, o którym dziś rozmawiamy. Projekt, który nawet najtwardsza opozycja nazywała krokiem w dobrą stronę. Ale tu trzeba przypomnieć, że tych kroków było, i jest wiele.

Przypomnijmy, że równolegle rozpatrujemy projekt ustawy podnoszący rentę socjalną. Program 500+, on objął 90% dzieci niepełnosprawnych.

Od stycznia wzrosło świadczenie pielęgnacyjne a świadczeniem wychowawczym na drugie dziecko niepełnosprawne objęliśmy drugiego rodzica.

Wdrażamy program za życiem wspierający rodziny, którym urodziło się dziecko niepełnosprawne. Startuje wieloletni program dostępność+ z ogromnym dofinansowaniem, który ma przełamywać bariery architektoniczne i techniczne.

Zwiększyliśmy dofinansowane do kosztu pobytu w Warsztatach Terapii Zajęciowej, do lekarstw i sprzętu rehabilitacyjnego oraz funkcjonowania domów samopomocy. I można by tę listę jeszcze wydłużać.

Z satysfakcją mogę powiedzieć, że przez dwa i pół roku zrobiliśmy dla osób niepełnosprawnych więcej niż nasi poprzednicy przez dwie kadencje. I dopiero w tym kontekście widać sens ustawy, nad którą pracujemy.

Ustawa ma cztery punkty: zniesienie okresu użytkowania wyrobów medycznych, prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz służb farmaceutycznych w aptekach, prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności skierowania, bez limitowe finansowania przez NFZ świadczeń zakupu zakresu rehabilitacji leczniczych.

To są postulaty, z którymi bardzo często spotykam się w swojej codziennej pracy poselskiej a bardzo często kontaktuję się z organizacjami i osobami niepełnosprawnymi. Mamy świadomość, że przed nami jest wiele wyzwań, że lista potrzeb jest bardzo długa ale też ze zdumieniem słyszę, że największymi krytykami tych rozwiązań są ci, którzy mieli wiele lat, sami rządząc, by te sprawy rozwiązać. Dziś te problemy o których mówimy to jest spadek po was w dużym stopniu.

Czy nam się udaje w pełni te wszystkie problemy rozwiązywać? Pewnie będziemy różnić się zdaniami. Ale przynajmniej próbujemy i mamy, jak myślę, niezłe efekty. Oczywiście prace nad projektem poprawieniem jakości życia, godności życia niepełnosprawnym, ich rodzin i bliskich trzeba kontynuować i myślę, że trzeba to robić przede wszystkim odpowiedzialnie.

Odpowiedzialnie, czyli nie dzielić. Nie forować żadnej z grup, ze środowisk grup niepełnosprawnych, czy innych grup społecznych.

Po drugie budować rozwiązania systemowe a więc spójne. Po trzecie, trzeba wykazać dbałość o budżet państwa. Nie możemy wydać więcej niż zarabiamy. Byłoby to przecież zupełnie bez sensu i byłoby to nieodpowiedzialne.

Sadzę, że ustawa nad którą pracujemy wykazuje się tą odpowiedzialnością i dlatego klub PIS ją poprze. Chciałbym także zaapelować do innych klubów o jej przyjęcie oraz zaapelować do pań, które protestują żeby ten protest przerwały, bo przecież krok po kroku, realizujemy wszystkie postulaty tego środowiska.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ