Jerzy Miatkowski „Zawada” – zdradziecko pojmany i zamordowany przez komunistów

fot. zdjęcie ilustracyjne / ze zbiorów Czesława Czaplickiego

Jerzy Miatkowski (ps. „Zawada”) był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, a w okresie powojennym – adiutantem słynnego majora Hieronima Dekutowskiego (ps. „Zapora).

Urodził się w 1923 roku w Jabłonnie niedaleko Warszawy. Był zbyt młody, by wziąć udział w wojnie obronnej. Gdy ukończył 20 lat, przystąpił do Armii Krajowej (1943) i wziął udział w powstaniu warszawskim. Walczył na terenie Śródmieścia. Gdy powstanie upadło, został uwięziony w obozie jenieckim w Niemczech. Trafił na zachód, gdzie wyzwolili go Amerykanie. Pod koniec 1945 roku przyjechał do Polski.

Zaangażował się w działalność podziemia niepodległościowego. Działał w szeregach organizacji Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Został mianowany adiutantem majora „Zapory”. Miał stopień porucznika.

Gdy komuniści ogłosili amnestię (1947), Miatkowski postanowił się ujawnić. Uzyskał urlop w oddziale leśnym i przeniósł się do rodziców do Warszawy. Groziło mu jednak aresztowanie. Postanowił zatem przedostać się na zachód razem z kilkoma innymi żołnierzami podziemia. Niestety, Urząd Bezpieczeństwa był o wszystkim doskonale poinformowany na skutek zdrady. Bezpieka przeprowadziła prowokację i we wrześniu 1947 roku aresztowała Miatkowskiego i jego kolegów. Został umieszczony w osławionym więzieniu na warszawskim Mokotowie, przy ulicy Rakowieckiej, gdzie poddano go brutalnym przesłuchaniom.

W listopadzie 1948 roku sąd wojskowy skazał „Zawadę” na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W dniu 7 marca 1949 roku porucznik Jerzy Miatkowski został zgładzony – wyrok wykonano przez strzał w tył głowy. Tego samego dnia zginęło sześciu innych żołnierzy wyklętych, jego towarzyszy broni, w tym major Dekutowski. Dopiero w latach 90. przeprowadzono rehabilitację przed warszawskim Sądem Wojskowym.

Ciało pogrzebano na „Łączce”. W 2014 roku poinformowano o identyfikacji jego szczątków. Wcześniej, w 2007 roku Miatkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ