Piernikowy tramwaj. Tego we Wrocławiu jeszcze nie było

MP Właściecielka Piernikarni Wrocławskiej

Pierniki Wrocławskie będą rozdawane w zabytkowym tramwaju ENUSIA, który w niedzielę 21 maja 2018 roku, będzie jeździł na trasie linii 7. Początek trasy – przystanek Kameleon o godz. 15.20

To wyjątkowa promocja, w wyjątkowym miejscu, wyjątkowego cechu, który po dwóch wiekach wrócił do Wrocławia. Pomysł na cykl piernikowych wrocławskich tramwajów pochodzi od Tomasza Sielickiego – najsławniejszego motorniczego, autora wystaw, książek i publikacji o tramwajach. Pan Sielicki będzie prowadził sławną ENUSIĘ.

Byliśmy w Piernikarni Wrocławskiej, rzeczywiście wszystkie wzory modeli tramwajów – i nie tylko – do skosztowania w manufakturze. A właścicielka chętnie opowiada o swojej pasji.

Mało kto wie, że właśnie tutaj był cech piernikarzy i o piernikach było głośno aż do XVIII wieku. Sprzedawano je na ławach, potem w budach, w końcu trafiły do aptek, gdzie sprzedawano również przyprawy. A jeszcze później sklepy kolonialne przejęły i przyprawy, i pierniki. Okres wojny zakończył historię pierników, bo część ludzi została wywieziona albo sami uciekli, no i cech się rozpadł.

Pierniki, to jest moja pasja od ponad dziesięciu lat, mówi właścicielka Piernikarni Wrocławskiej Anna Kuśmierek-Rudy.

Stałą siedzibę wymusili na nas ludzie, którzy znali mnie z jarmarków w Jaworze, Bolesławcu, czy w Ogrodzie Botanicznym. Często słyszałam, gdzie na co dzień można panią znaleźć? W końcu zdecydowałam się otworzyć małą manufakturę. Mąż na szczęście rozumie moją pasję i powoli rozwijamy się.

Pani Anna, oprócz produkcji prowadzi warsztaty piernikarskie. Rodzinne, szkolne, dla zorganizowanych grup w tygodniu.

To godzina bardzo dobrej zabawy. Robimy sobie wtedy pierniki figuralne i z form. Potem je lukrujemy, suszymy i każdy wychodzi z własnymi piernikami. A w czasie pracy opowiadamy o historii wrocławskiego piernikarstwa, o snycerzach. To bardzo wąska specjalizacja, jeśli chodzi o rzeźbiarzy. Snycerze robią formy do springersów, do pierników, które są odciskane w formach.

Linię obsługuje Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, do którego należy zabytkowy tramwaj Enusia.

Szczegóły i rozkład jazdy „Piernikowego tramwaju” o wydarzeniu: https://web.facebook.com/events/1522722411189962/

 

MP
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ