Nabucco Krystiana Lady, nowe superwidowisko Opery Wrocławskiej

MP

 To będą najlepiej wydane pieniądze Rady Miasta na wydarzenie kulturalne w 2018 roku. Wnioskodawca Rafał Dutkiewicz oraz Jacek Sutryk przedstawią Radzie Miejskiej Wrocławia wniosek w sprawie udzielenia pomocy finansowej w kwocie 700 tysięcy złotych, na organizację superwidowiska Nabucco G. Verdiego.

Premierę zaplanowano w piątek 25 maja br., oraz 26 i 27 maja, na scenie letniej, za Operą Wrocławską. Zmieści się tam ponad dwa tysiące osób. We wrześniu, w nowym sezonie artystycznym Nabucco będzie grane w gmachu opery.

Wrocławianie doskonale pamiętają Nabucco Ewy Michnik, wystawione w Hali Ludowej w 1999 roku.  Teraz zobaczymy zupełnie coś innego. Krystian Lada, młody reżyser uwspółcześnił libretto, zdradził, że zobaczymy totalitaryzm XX wieku. Propozycja Lady może być ciekawa, tym bardziej, iż pomysł na scenografię intryguje przechodniów. Ogromna, ponad 12 metrowa głowa o dwóch twarzach jest symboliczna. Powstała przy pomocy skanowania twarzy solistów. Już wiemy, że czekają nas niespodzianki i na pewno możemy spodziewać się wybuchów pirotechnicznych.

Adam Olaf Gibowski Kierownik literacki Opery zdradza, że mimo innego spojrzenia młodego reżysera Krystiana Lady, Nabucco tak naprawdę mówi o tym, co najbliższe jest nam wszystkim. O uczuciu.

Mamy tutaj dwie wartości. Pierwsza, to ponadczasowy charakter libretta, które opowiada o pragnieniu władzy, o zemście a także o miłości, przebaczeniu o nawróceniu się. Są to rzeczy które towarzyszą nam od zarania dziejów. Myślę, nas nie będzie na tym świecie a te problemy nadal będą istnieć.

Druga rzecz to fakt, że to nasz 21 spektakl plenerowy i robimy go koło opery,  co do tej pory jeszcze się nie zdarzyło. I już się nie zdarzy. To też jest taki symboliczny kamień węgielny pod naszą inwestycję, która ruszy w czerwcu. To rozbudowa Opery Wrocławskiej – można powiedzieć, że chcieliśmy teatralnie poświęcić to miejsce.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ