Potężny pożar wysypiska w Zgierzu!

Ok. 250 strażaków walczy obecnie z pożarem wysypiska śmieci w Zgierzu (Łódzkie). Akcja gaśnicza może potrwać jeszcze kilka dni, ale pożar jest pod kontrolą; jest zlokalizowany i nie rozprzestrzenia się – mówił w sobotę wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Okoliczności pożaru wyjaśnia prokuratura. Chmura dymu ze spalonych śmieci przesuwa się na południowy zachód. Służby zalecają pozostanie w domach.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau poinformował w sobotę po południu, że w zdarzeniu nie ma poszkodowanych osób, a akcja gaśnicza ma zapewnioną – jak mówił – „wystarczającą ilość sprzętu gaśniczego, strażaków i niezakłócony dopływ wody”. – Akcja gaśnicza może potrwać jeszcze kilka dni, ale pożar jest pod kontrolą – jest zlokalizowany i nie rozprzestrzenia się – dodał.

Rau mówił także o środowiskowym wymiarze zdarzenia. Jak zaznaczył, czujniki zlokalizowane w Zgierzu, Aleksandrowie nie wskazują na zwiększenie zagrożenia – „jest takie jak w normalnej sytuacji”.

– Siła ognia i temperatura była tak wielka, że te spalone materiały, pył, szybko został przeniesiony stosunkowo wysoko i chmura ta się utrzymuje, dryfuje w kierunku południowo-zachodnim. Mamy przewidywania meteorologiczne, które mogą zmienić sytuację; jej kierunek może ulec zmianie lub rozproszeniu – wyjaśnił wojewoda łódzki.

Zaapelował także do mieszkańców, że pomimo braku zagrożenia życia, należy – ze względu na prewencję – zrezygnować z aktywności rekreacyjnej, imprez plenerowych oraz unikać wietrzenia mieszkań.

Poinformował, że część przemysłowa Zgierza została pozbawiona źródła zasilania.

Zgierska prokuratura wyjaśnia okoliczności pożaru wysypiska śmieci. Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania w śledztwie brane są trzy możliwe hipotezy powstania pożaru – samozapłon, zaprószenie ognia lub podpalenie. Wyjaśnił, że już w piątek na miejscu zdarzenia był prokurator, ale oględziny miejsca pożaru będą możliwe dopiero po zakończeniu akcji – gdy będzie bezpiecznie, bez zagrożenia zdrowia lub życia dla osób prowadzących te czynności.

Źródło: polsatnews.pl, Polsat News, RMF FM/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ