Trzy osiedla bez szkoły

CC0 Creative Commons

Miasto swoje grunty wyprzedaje deweloperom na budowę nowych osiedli mieszkaniowych ale nie myśli o infrastrukturze. Nie ma dróg dojazdowych bo domy są w polu, nie ma sklepów ani przystanków komunikacji miejskiej, nie ma szkół.

W północno-zachodniej części Wrocławia młodzi rodzice i Rady Osiedli domagają się niezwłocznej budowy szkoły. W tej chwili dzieci z Lipy Piotrowskiej, Widawy i Świniar dojeżdżają ponad 6 km do przepełnionej, pracującej już na dwie pełne zmiany SP nr 50 na Różance.

Nikt nie policzył ilu mamy nowych mieszkańców, mówi Artur Nowak przewodniczący zarządu Osiedla Lipa Piotrowska.

Według planów miasta na Lipie Piotrowskiej ma mieszkać 15 tysięcy osób. Już w tej chwili jest to kilka tysięcy mieszkańców i kilkaset dzieci! Za chwilę następni deweloperzy oddadzą kolejne kilkaset gotowych mieszkań. Sytuacja staje się krytyczna!

Dziwi nas postawa magistratu. Rok temu urzędnicy poinformowali nas, że planują budowę Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, w rejonie Widawy i Lipy Piotrowskiej. Niestety są to tylko obietnice bez pokrycia w czynach.

Budowa szkoły nie jest ujęta w planach rozwoju osiedla. Do dziś magistrat nie wystąpił nawet do Skarbu Państwa o przekazanie działki pod budowę szkoły. Należy pamiętać, że szkoła ta, to inwestycja dla czterech osiedli: Widawy, Lipy Piotrowskiej, Świniar i Karłowic-Różanki. Jej budowa jest konieczna. Zgodnie z zapewnieniami Pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza z ostatniego Kongresu Rad Osiedli, powinna zostać wybudowana w możliwie najkrótszym czasie.

Podczas ostatniego spotkania organizowanego przez naszą Radę Osiedla Pan Roman Kowalczyk – Kurator Dolnośląski potwierdził, że w SP nr 50 nie ma miejsca dla naszych dzieci i w obecnej formie, szkoła ta wytrzyma maksymalnie dwa lata! Niestety pomimo zaproszenia, na spotkaniu nie pojawił się nikt z obecnego magistratu.

Beznadziejną sytuację rodziców i dzieci potwierdza Mateusz Żak Radny osiedla Widawa

Mamy XXI wiek, magistrat mówi o innowacyjności. Powstały dziwne departamenty, mają tam specjalistów i strategów a Departament Edukacji, na czele z dyrektorem Jarosławem Delewskim, mimo, że jest odpowiedzialny za realizację zadań z zakresu organizacji edukacji nie przewidział kryzysu.

Dlaczego dzieci z trzech osiedli muszą dojeżdżać na Karłowice i uczyć się w systemie dwuzmianowym? W tej chwili w SP nr 50 jest ich 1200. Pierwsza zmiana zaczyna o 7:30, druga zmiana kończy o 17:30, tak wygląda troska prezydenta miasta i dyrektora ds. społecznych.

Rady Osiedli: Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary oraz Karłowice – Różanka połączyły siły i zrobią wszystko co możliwe aby wymóc na ratuszu działania, które spowodują budowę szkoły. Urzędnicy mają przepisy ale nie do wszystkich się stosują. Wiemy, że jeśli powstanie decyzja magistratu o budowie nowej szkoły, to będzie ona zależała od liczby osób zameldowanych. Tymczasem już dzisiaj widać, że te liczby zupełnie nie pokrywają się z oficjalnymi danymi. W ten sposób miasto będzie miało podstawy do odmowy.

Dzisiaj rodzice wspólnie z radami osiedli zbierają podpisy pod petycją o przeprowadzenie przez miasto działań, które pozwolą wybudować szkołę. Mówi się, że Zespół Szkolno – Przedszkolny na 800 uczniów mógłby powstać między ulicami Cynamonową i Melisową, na działce przeznaczonej w planie miejscowym pod usługi edukacyjne. Należy ona jednak do Agencji Nieruchomości Rolnych.

Ewa Monastyrska, dyrektor wydziału przedszkoli i szkół podstawowych zauważa, iż na razie muszą zostać podjęte decyzje dotyczące pozyskania środków i wprowadzenia zadania do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

 Do zawarcia umowy przenoszącej własność niezbędne jest przedstawienie projektu budowlanego oraz zabezpieczenie w budżecie miasta środków na budowę.

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Czas już najwyższy odsunąć od sprawowania władzy we Wrocławiu bandę niekompetentnych cwaniaczków Rafałka. Osiedle liczące kilka tysięcy mieszkańców to jak małe miasteczko. Nawet w większych wsiach są szkoły podstawowe a w miejscowościach liczących tyle mieszkańców niekiedy nawet i szkoły średnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ