Wspominamy bohaterów: Stanisław Bolesław Likiernik  – walczył w szeregach Zgrupowania “Radosław”, w Powstaniu Warszawskim, był wielokrotnie ranny


Stanisław Bolesław Likiernik  (1923-2018), ps. Staszek, Stach, podpułkownik Wojska Polskiego żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz ZWZ.

Po napaści Niemiec na Polskę, Likiernik  bardzo chciał działać w konspiracji. Dzięki wstawiennictwu przyjaciela udało się dopiero w 1940 roku. Od  7 września 1941 roku był w Związku Walki Zbrojnej. Brał udział w inwigilacji, przewoził broni i tajną prasę. Uczęszczał na tajne komplety. Do AK wstąpił na początku 1943. Dostał się do grupy żoliborskiej ppor. “Stasinka” (Stanisław Sosabowski) Oddziału Dyspozycyjnego “A” (“Kolegium A”) Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Brał udział w akcjach sabotażowo-dywersyjnych, w likwidacjach jako obstawa, walczył w szeregach Kolegium A Kedywu. W 1944 walczył w szeregach Zgrupowania “Radosław”, w Powstaniu Warszawskim, był wielokrotnie ranny. Jest autorem książki pt. Diabelne szczęście czy palec Boży? Kolejna książka, Emila Marata i Michała Wójcika pt. „Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik”. Obydwa tomy to wspomnienia Likiernika z okresu okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego.

Podczas Powstania był wielokrotnie ranny. 1 października 1944 roku został awansowany do stopnia plutonowego podchorążego, wtedy też otrzymał Krzyż Walecznych. Warszawę opuścił razem z ewakuowanym szpitalem Dzieciątka Jezus, ukryty pomiędzy sprzętem medycznym. Przebywał najpierw w Grodzisku Mazowieckim, potem w Konstancinie, gdzie był operowany. Przebywał tam od października 1944 r. do kwietnia 1945 r.

Zdecydował się na emigrację. W 1946 wyjechał do Francji, skończył tam studia, posiadał podwójne obywatelstwo: polskie i francuskie. Jeden z bohaterów książki Romana Bratnego pt Kolumbowie to postać Stanisława Bolesława Likiernika.

źródło: https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/stanislaw-likiernik,27421.html

Artykuł powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ