Meteorolodzy ostrzegają przed burzą z gradem. Pogoda w sobotę może być niebezpieczna

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Pogoda w sobotę może być niezwykle gwałtowna i niebezpieczna.

Na sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami oraz opadami deszczu i gradu dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenia obowiązują do niedzieli rano.

IMGW wydał również orientacyjną prognozę ostrzeżeń przed burzami na niedzielę. Prognozowana suma opadów wyniesie od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. Wiatr w porywach powieje do 90 km/h. Alerty przed burzami z gradem mogą obowiązywać w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim.

Poniżej istotne wyjaśnienie:

Ostrzeżenie pierwszego stopnia: „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”.

Ostrzeżenie drugiego stopnia: „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”.

Źródło: TVN Meteo/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ