Dr Auma Obama we Wrocławiu

4 i 5 czerwca Wrocław będzie miejscem Festiwalu Wolności, który organizowany jest w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr Auma Obama, kenijska pisarka, działaczka społeczna, a prywatnie siostra byłego prezydenta USA Baracka Obamy.

Drugi dzień festiwalu to Froum Festiwalu Wolności. We Wrocławskim Centrum Kongresowym spotkają się politycy, intelektualiści, społecznicy.

– Podczas Forum Festiwalu Wolności chcemy dyskutować, między innymi, o dokonaniach ostatnich 29 lat. O sytuacji, w jakiej Polska znajduje się dzisiaj – zapowiada Michał Kobosko, szef polskiego oddziału Atlantic Council. To amerykański think thank. Prestiżowa instytucja o globalnym zasięgu, której specjaliści przygotowują analizy, opinie i opracowania dotyczące międzynarodowej polityki, ekonomii, gospodarki.

Gości specjalny – dr Obama

Gościem specjalnym Festiwalu Wolności jest dr Auma Obama, kenijska pisarka, działaczka społeczna, inicjatorka wielu projektów, które mają na celu wsparcie dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin. Prywatnie, dr Auma Obama, jest siostrą byłego prezydenta USA Baracka Obamy.

Dr Auma Obama

Dr Auma Obama urodziła się i dorastała w Kenii. Studiowała w Niemczech, gdzie uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie uzyskała dyplom Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie i otrzymała tytuł doktora na Uniwersytecie Bayreuth.

Przez kilka lat dr Obama mieszkała i pracowała w Niemczech i Wielkiej Brytanii, następnie wróciła do Kenii, gdzie pracowała dla organizacji CARE International. Ważną częścią jej pracy było założenie i koordynowanie działań sieci „Sport na rzecz Zmian Społecznych”. Inicjatywa ta połączyła organizacje z różnych krajów Afryki Wschodniej, od Egiptu do Bangladeszu, mając na celu pokazanie dziewczętom roli sportu jako środka pozwalającego na polepszenie ich sytuacji społecznej.

Oprócz pracy w fundacji, dr Auma Obama jest członkiem World Future Council, działającej na całym świecie organizacji promującej odpowiedzialne, ukierunkowane na zrównoważony rozwój myślenie i działanie w imieniu przyszłych pokoleń. Jest również członkiem Rady Powierniczej German Reading Foundation, a także członkiem Rady Doradczej Akademii Zaawansowanych Studiów nad Afryką na Uniwersytecie Bayreuth.

Dr Auma Obama jest członkiem Rady Zarządzającej Projektu Kilimandżaro w Nairobi (Kenia), która organizuje coroczne wyprawy na Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki dla ubogiej młodzieży. Projekt ten daje młodym ludziom szanse na wzmocnienie pewności siebie i wykorzystanie tego na korzyść społeczności, w której żyją. Od 2014 dr Obama jest patronem międzynarodowego festiwalu Storymoja w Kenii. Festiwal służy jako miejsce odkrywania oraz inspirowania młodych twórczych talentów, a szczególnie jako miejsce propagowania umiejętności czytania i pisania wśród dzieci i nastolatków.

Dr Obama jest również inicjatorką przyznawania nagród Sauti Kuu Act Now, których pierwsza edycja odbyła się w Berlinie w 2015. Nagrody są przyznawane dzieciom w wieku od 12 do 25 lat w uznaniu za ich zaangażowanie na rzecz projektów społecznych, humanitarnych i środowiskowych.

Dr Auma Obama jest również chętnie czytaną pisarką. Jej książka And Then Life Happens: A Memoir, została wydana w Niemczech w 2010 a następnie przetłumaczona na angielski. Często proszona o występy w roli mówcy, uczestniczy w wielu wydarzeniach na całym świecie poświęconych tematom rozwoju społeczno-gospodarczego. Głównym obszarem jej zainteresowań jest relacja pomiędzy tak zwanymi „krajami rozwijającymi się” a „państwami rozwiniętymi”.

Wśród nagród, które dr Auma Obama otrzymała w uznaniu za jej działalność humanitarną są: Prix Courage przyznana przez niemiecką telewizję ZDF we współpracy z Clarins, Paris (2014); nagroda B.A.U.M. (2015); nagroda World Human Rights (2015) przyznana przez magazyn Look; nagroda Kiwanis (2016, Kiwanis Club Stuttgart) oraz Deutscher Rednerpreis przyznana przez German Speakers Association (2015).

Dr Auma Obama jest siostrą byłego prezydenta USA Baracka Obamy.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ