Czy Polska stanie się potęgą dzięki ziarnom energetycznym?

Wykorzystywanie ziarna jako opału nie jest żadną nowością. W celach energetycznych uprawia się wiele rodzajów zbóż: owies, jęczmień, żyto czy kukurydzę, które następnie spala się w piecach. Szczególnym zbożem wykorzystywanym w celach grzewczych okazał się owies.

W Polsce uprawy owsa zajmują 570 tys. i stanowią 6,2 % wszystkich plonów zboża.
Owies przede wszystkim wykorzystywany jest jako pasza (80% upraw na cele paszowe), owies zajmuje także swoje miejsce na sklepowych półkach w postaci płatków, kasz i otrębów. Owies używa się również w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i chemicznym, a także do celów dietetycznych i leczniczych. Do tych licznych zastosowań możemy dołączyć kolejne: wykorzystanie owsa do celów energetycznych.

Ziarna owsa i innych zbóż od lat wykorzystywane są w energetyce w Skandynawii. Technologia spalania ziarna przyszła do Polski ze Szwecji, w której działają setki takich instalacji.

A zastosowanie ziarna rozpowszechnione zostało w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych, gdzie naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie potwierdzili, że ogrzewanie ziarnem kukurydzy jest ekonomicznie konkurencyjne w stosunku z olejami opałowymi, gazem czy energią elektryczną.

Do spalania owsa musimy posiadać odpowiedni kocioł. Kotły muszą posiadać specjalny palnik do spalania ziarna, który można również zainstalować w kotłach na paliwa stałe. Za pomocą podajnika ziarno trafia do komory spalania, gdzie zostaje napowietrzone i spalone. Płomień z komory spalania wypychany jest do komory grzewczej. Palniki są niezawodne, a w przypadku awarii są odpowiednio zabezpieczone i wyłączane.

Ziarna owsa mogą być również spalane w specjalnych kotłach centralnego ogrzewania, przeznaczone tylko do spalania ziarna, w których podawanie surowca jest automatyczne.

Przyjrzymy się zaletom i wadom wykorzystania owsa jako materiału opałowego.

infografika wDolnymŚląsku.com

Wady:

Efektywne spalanie owsa nie jest możliwe bez odpowiedniego palnika, którego cenna wynosi powyżej 10 tys. zł. (owies wygada odpowiedniej ilości powietrza i temperatury, od powszechnie stosowanych rodzajów biomasy).

Uprawa owsa na cele energetyczne wiąże się jak każda uprawa w innym celu z ryzykiem utarty plonów przez susze, powodzie, insekty czy szkodniki.

http://www.biomasa.org/index.php?d=artykul&kat=61&art=58

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ