Wspominamy bohaterów: Monika Dymska. Przeszła bardzo ciężkie śledztwo w berlińskim wiezieniu Moabit- tortury wytrzymałaMonika Dymska (1918-1943), ps. Nika. Była  harcerzem, żołnierzem Armii Krajowej, nauczycielem pisania i podstaw matematyki.

Była szefem hufca organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Miała dar wygłaszania patriotycznych mów do dzieci i młodzieży.

W czasie II Wojny Światowej zajmowała się przede wszystkim zbieraniem informacji wywiadowczych dla Związku Jaszczurczego i Armii Krajowej.

Dzięki niej znane były plany składów amunicyjnych na całym Pomorzu. Dymska organizowała pracę grup wywiadowców. W swoim domu zorganizowała punkt kontaktowy łączników organizacji oraz archiwum.

Na zlecenie organizacji „Stragan” Komendy Głównej AK wyjeżdżała do Chojnic, Tucholi, Grudziądza, Kwidzyna i Malborka. Poświęciła na to wszystkie wakacyjne niedziele 1942 roku. Nie wiadomo jak organizowała swoją pracę, fakt, że materiały wywiadowcze dla AK przewoził samolotem do Warszawy zwerbowany przez nią… oficer łącznikowy Luftwaffe.
Gestapo rozpracowywało organizację „Stragan”, kiedy złapali czołowego działacza Ludwika Kalksteina-Stolińskiego, udało im się go złamać w śledztwie i został konfidentem. W ten sposób dotarli do Moniki Dymskiej.

Aresztowali ją w sierpniu 1942, mieli tzw. twarde dowody. Przeszła bardzo ciężkie śledztwo w berlińskim wiezieniu Moabit. Była maltretowana, bo chcieli wymusić, aby zdradziła innych żołnierzy. Dymska tortury wytrzymała. Geastapowcy aresztowali również jej rodziców. Ojciec nie przeżył obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, matka cudem ocalała w Ravensbrück od komory gazowej.

Wiosną 1943 roku Monika została skazana przez Sąd wojenny III Rzeszy skazał Monikę Dymską na karę śmierci za – jak napisano w uzasadnieniu wyroku – szpiegostwo, sprzyjanie wrogowi i przygotowywanie zdrady narodu niemieckiego. 25 czerwca 1943 została przeniesiona do więzienia na Plötzensee, koło Berlina. Wyrok wykonano tego samego dnia przez ścięcie.

Prezydent RP Lech Kaczyński 18 marca 2010 uhonorował Monikę Dymską Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: wikipedia.org

tablica pamiątkowa M. Dymskiej na kamienicy w Toruniu przy ul. Pod Krzywą Wieżą 10.

Artykuł powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ