Bariera miliona zostanie przełamana? Stopa bezrobocia wciąż topnieje!

Praca-robotnik-600x399.jpg
 Spadek stopy bezrobocia w maju do 6,1 proc. chyba nikogo nie zaskoczył – stwierdziła dziś szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podtrzymuje, że liczba bezrobotnych w czerwcu spadnie poniżej miliona.

Minister podkreśliła, że bezrobocie w maju- w stosunku do kwietnia – spadło o -0,2 pkt proc. – do poziomu 6,1 proc. Resort podkreśla, że to najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich 28 lat.

– Z całą pewnością w czerwcu po raz pierwszy, chyba od okresu transformacji, liczba polskich zarejestrowanych bezrobotnych spadnie poniżej 1 miliona – podała minister.

– Szereg osób jest zarejestrowanych ze względu na składkę ubezpieczenia zdrowotnego. Wiemy już, że raczej brakuje nam rąk do pracy i to jest wyzwanie, aczkolwiek ciągle są powiaty, które mają dwucyfrowe bezrobocie. Polskie bezrobocie jest zróżnicowane terytorialnie, więc wyzwań nie brakuje – zwróciła uwagę na strukturę.

– Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najsilniejszy (procentowy) spadek był w: warmińsko-mazurskim- o 5,7 proc. (3,2 tys. osób); opolskim – o 5,5 proc. (1,3 tys. osób); zachodniopomorskim – o 5 proc. (o 2,5 tys. osób); wielkopolskim – o 4,6 proc. (o 2,7 tys. osób) – podało w komunikacie ministerstwo.

Resort podkreślił, że liczba bezrobotnych w maju br. była o 198,5 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 16,5 proc.). Z kolei liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 140,4 tys.

Źródło: Centrum Prasowe PAP/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ